Követségi menedékben az ellenzéki vezető

Tegnapra tovább bonyolódott a helyzet a vitatott legitimitású Maduro-kormány és az amerikai támogatású ellenzék között megosztott Venezuelában.

Zetelaki Réka
2019. 05. 04. 16:03
Leopoldo Lopez makes public appearance in Venezuela
Beszéd a spanyol képviselet előtt. Az elfogatóparancs elől bujkáló politikus azt állítja, tárgyalt a hadsereg vezetőivel Fotó: MTI/EPA/Miguel Gutierrez
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnapra tovább bonyolódott a helyzet a vitatott legitimitású Maduro-kormány és az amerikai támogatású ellenzék között megosztott Venezuelában. A vetélkedés továbbra is a hadsereg támogatásáért folyik, ami döntő abból a szempontból, hogy ki birtokolhatja a hatalmat a dél-amerikai országban. Tegnap az ellenzék korábban letartóztatott egyik vezetője, Leo­poldo López tett újabb kísérletet, hogy demonstrálja, egyre bizonytalanabb a hadsereg kitartása a jelenlegi elnök mellett.

– Találkozóim voltak az otthonomban, a házi őrizetem ideje alatt. Parancsnokokkal, tábornokokkal, a fegyveres erők és a rendőrség vezetői­vel egyeztettem – mondta López. Kiemelte, hogy a katonai vezetők támogatják a jelenlegi hatalom leváltását, és Nicolás Maduro kormánya heteken belül megbukik.

Mindezzel azt a gyanút erősítette, mely szerint a vezetés mentsvárát jelentő hadsereg elkezdett kihátrálni Maduro mögül. Az ellenzéket az utóbbi időben vezető Juan Guaidó, a hatalmától megfosztott nemzetgyűlés házelnöke szerdán jelentette be López társaságában, hogy lejárt a Maduro-rendszer ideje. Mivel katonák jelenlétében tette ezt, úgy tűnt, a hadsereg átállhatott, ám még aznap este kiderült, hogy mindez vaklárma volt. Nem tudni, volt-e alapja a bejelentésnek, miszerint a katonaságnak megrendült az elnök iránti bizalma, vagy az ellenzék így akarja megosztani a szervezetet.

Beszéd a spanyol képviselet előtt. Az elfogatóparancs elől bujkáló politikus azt állítja, tárgyalt a hadsereg vezetőivel
Fotó: MTI/EPA/Miguel Gutierrez

López egyébként Venezuela egyik leggazdagabb családjának sarja, és bár az utóbbi években börtönben, majd házi őrizetben volt, továbbra is az ellenzék kulcsfigurája maradt. A Harvardon végzett ügyvéd a nemzetközi szervezetek kedvence, és hosszú ideje ismert alakja a chávisták elleni harcnak. Részt vett a Hugo Chávez rövid leváltását eredményező 2002-es puccsban is, 2014-ben pedig 14 éves börtönbüntetést kapott erőszakra való nyilvános felbujtás vádjával. Az utóbbi, Maduro-ellenes tüntetéseken 43 ember vesztette életét, többségük civil áldozat volt. 2017 júliusában azonban, egészségügyi okok miatt, házi őrizetbe került a Ramo Verde katonai börtönből.

Csütörtökön a venezuelai bíróság elfogatóparancsot adott ki ellene, kiemelve, hogy súlyosan megsértette a házi őrizet szabályait. A politikus Spanyolország caracasi nagykövetének rezidenciáján kapott menedéket feleségével és lányával, ám kiemelte, nem akar menedékjogot Madridtól. Felesége, a szintén ellenzéki kulcsszereplő Lillian Tintori közben arról posztolt a közösségi médiában képeket, hogy otthonukat ismeretlenek feldúlták és kirabolták.

Helyi tudósítók arról is beszámoltak, hogy a katonaság és a rendőség viszonylagos jólétben él Venezuelában, így valószínűtlen, hogy átálljanak az ellenzék oldalára (amely egyébként amnesztiát ajánlott nekik). Korábban egyébként már jelentek meg hírek a hadsereg átállásáról, ám akkor kiderült, pusztán kémkedésről volt szó.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.