Megünnepelték a brit uralkodó „hivatalos” születésnapját

Hagyományos katonai pompával ünnepelték meg szombaton Londonban a 93 esztendős II. Erzsébet királynő „hivatalos” születésnapját.

Forrás: MTI2019. 06. 08. 19:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyugati világ legidősebb és leghosszabb ideje – 1952 óta, vagyis 67 éve – regnáló uralkodójának „hivatalos” születésnapi ceremóniája a színpompás Trooping the Colour. Ezt a tisztelgő katonai parádét mindig júniusban rendezik, jóllehet a valós születésnap II. Erzsébet királynő esetében április 21.

A Trooping the Colour – a csapatzászlók ceremoniális bemutatása a hadsereg alakulatainak – 1748 óta a mindenkori uralkodó születésnapjának ünnepsége. Azt azonban, hogy a hivatalos királyi születésnap mindig nyáron legyen, VII. Eduárd király, Viktória királynő fia honosította meg a múlt század első évtizedében.

VII. Eduárd születésnapja novemberben volt, amikor a brit időjárás általában alkalmatlan bármiféle nagyszabású szabadtéri rendezvény megtartására, ezért helyezték át a júniusi időpontra a hivatalos ünnepséget. Ez a szokás azóta is megmaradt.

Az elgondolás ezúttal félig-meddig bevált: London népe szombaton hűvös, erősen szeles, felhős, de időnként napos időben köszönthette uralkodóját. Ebben a szerencsének is jutott szerep, hiszen alig néhány órával a ceremónia előtt még szakadt az eső a brit fővárosban.

A Trooping the Colour ceremóniája annak a régi katonai gyakorlatnak a stilizált felidézése, amellyel az egyes alakulatok zászlait és jelképeit, vagyis színeit (colour) rendszeresen végighordozták a katonák (troops) előtt, hogy azok a csata zűrzavarában is könnyen felismerhessék, mely színek alatt kell szükség esetén gyülekezniük.

II. Erzsébet királynő 67. alkalommal vett részt ezen az ünnepségen; ez rekord az angol-brit monarchia történetében. Először 1951-ben volt jelen a Trooping the Colour rendezvényen, akkor még hercegnőként beteg édesapja, VI. György király képviseletében.

A következő évben már királynőként őt köszöntötték a felvonuló díszalakulatok és az uralkodó azóta mindig jelen volt a ceremónián. A rendezvényt 1955-ben, az akkori országos vasutassztrájk miatt törölték.

II. Erzsébet királynő férje, Fülöp edinburghi herceg – aki hétfőn ünnepli 98. születésnapját – immár második alkalommal nem volt jelen az ünnepi parádén. Fülöp 2017 őszén visszavonult a közszerepléstől, és bár néha, főleg kisebb családi eseményeken azóta is megjelenik, nagyszabású nyilvános rendezvényeken már nem vesz részt.

Az uralkodó az idei parádéra a hagyományoknak megfelelően hintón érkezett a Buckingham-palotából a Mall sugárúton a királyi lovas testőrség laktanyájához, amelynek parkjában csaknem másfél ezer katona díszszemlével tisztelgett előtte.

A királynői hintót két jövendő király kísérte lóháton: Károly trónörökös és elsőszülött fia, Vilmos cambridge-i herceg, aki édesapja után majdan szintén az Egyesült Királyság uralkodója lesz.

Vilmos öccse, Harry sussexi herceg és Harry amerikai felesége, Meghan hercegnő hintóval érkezett a Buckingham-palotából a ceremónia helyszínére. Meghan először jelent meg a nyilvánosság előtt azóta, hogy négy hete megszületett a házaspár első gyermeke.

Jelen volt Theresa May miniszterelnök, aki formailag pénteken távozott a kormányzó Konzervatív Párt éléről és így kormányfői tisztsége is megszűnt, de utódja július végére várható megválasztásáig ügyvezetőként ellátja a miniszterelnöki feladatokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.