Indiát fenyegeti az ENSZ menekültügyi főbiztosa

Az ENSZ menekültügyi vezetője felszólította Indiát: biztosítsa, hogy senki sem marad hontalan, miután csaknem kétmillió lakost kihagytak az Asszám indiai államban szombaton közzétett állampolgársági jegyzékből.

Forrás: MTI2019. 09. 02. 8:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Egy olyan folyamat, amely emberek nagy csoportját állampolgárság nélkül hagyja, nagy csapást jelentene a hontalanság felszámolását célzó globális erőfeszítésekre” – hangsúlyozta Genfben közzétett vasárnapi nyilatkozatában Filippo Grandi, az ENSZ menekültügyi főbiztosa.

Grandi egyebek közt szorgalmazta, hogy India biztosítsa mindenkinek „a szükséges tájékoztatást, hozzáférést a jogsegélyhez és a fellebbezés lehetőségét az eljárásnak megfelelő legmagasabb normák szerint”.

A Bangladessel szomszédos Asszám kormánya által szombaton közzétett állampolgársági jegyzékben mintegy 31,1 millió név szerepel, 1,9 millió lakost azonban kihagytak belőle.

Banglades válaszul félkatonai egységeket rendelt a határhoz azoknak a feltartóztatására, akiket a névjegyzék nyomán megfoszthatnak indiai állampolgárságától és kitoloncolhatnak az országból. Ami az indiai állam hatóságait illeti, az intézkedés miatt tüntetésekre, zavargásokra számítottak már a hét végén.

Bizonyos csoportok több évtizede kampányolnak Asszámban amiatt, hogy a szomszédos, nagy többségében muszlim lakosságú Banglades függetlenné válása óta több százezer ember vándorolt be onnan illegálisan. Egy bíróság négy éve elrendelte az illegális bevándorlók kitoloncolását. Minden asszámi lakosnak igazolnia kellett, hogy ő vagy felmenői Indiában éltek már 1971. március 24-e előtt, amikor Banglades India támogatásával kivált Pakisztánból.

A hatóságok már tavaly nyilvánosságra hozták az állampolgársági jegyzék egy előzetes változatát, amelyből négymillió lakost kihagytak. A kimaradtak közül sokan panaszt tettek bíróságon, és a kormány azt ígéri, hogy panaszt lehet még tenni a következő négy hónapban is. A tervek szerint a kitoloncolandókat először gyűjtőtáborba viszik, utána szállítják Bangladesbe, amelynek vezetése azonban nem tett ígéretet arra, hogy fogadja őket, és nincs is meg a megfelelő infrastruktúra az országban a fogadásukra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.