Jogi kiskapun léptetnék ki Nagy-Britanniát

Hétfőn felfüggesztették a londoni parlament jelenlegi ülésszakát, így a válságok sújtotta testület csak két héttel a tervezett brexitdátum előtt ül össze legközelebb. Boris Johnson kritikusai szerint a lépéssel a miniszterelnök be akarja betonozni az október 31-i, rendezetlen kilépést.

2019. 09. 10. 6:44
JOHNSON, Boris
London, 2019. szeptember 4. A brit parlament által közreadott kép Boris Johnson brit miniszterelnökről (k) a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok szokásos alsóházi órájában a törvényhozás alsóházában, Londonban 2019. szeptember 4-én. Johnson kijelentette, hogy kormányának sikerül új megállapodást kötnie Brüsszellel a kilépés feltételrendszeréről, valamint, hogy a brit EU-tagság mindenképpen megszűnik október 31-én, akár sikerül újratárgyalni az előző miniszterelnök, Theresa May által az Európai Unióval tavaly novemberben elért, a londoni alsóház által azonban háromszor is elvetett megállapodást, akár nem. MTI/AP/Jessica Taylor Fotó: MTI/AP/Jessica Taylor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyalázatosnak nevezte tegnap a londoni ellenzék a parlament felfüggesztését. A konzervatív kormány pedig már jóval korábban kilátásba helyezte, hogy az új kormányprogram elindítása céljából szükség van az öthetes szünetre.

Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a testület október 14-én, körülbelül két héttel a hónap végére tervezett brexit előtt ül majd össze legközelebb. Így elméletileg nem marad idő arra, hogy a rendezett kilépés támogatói megkössék Boris Johnson miniszterelnök (képünkön) kezét – harsogták tegnap az ellenzék soraiból.

Fotó: MTI/AP/Jessica Taylor

A konzervatív vezetőt pedig már sikerült kényelmetlen helyzetbe hozni, ugyanis a parlament múlt héten elfogadott egy, az alku nélküli brexitet tiltó törvényjavaslatot, illetve a kormány kritikusai a miniszterelnök azon javaslatára sem bólintottak rá, hogy október közepén előre hozott választásokat tartsanak a szigetországban.

Boris Johnson újabb maratoni vita után tegnap este bocsátotta ismét szavazásra a kérdést az alsóházban. A voksolás tervének kudarca borítékolható, ugyanis az ellenzéki pártok már tegnap délelőtt közölték: akárcsak múlt héten, ezúttal sem bólintanak rá a kezdeményezésre.

A legnagyobb ellenzéki párt, a Munkáspárt azt szeretné elérni, hogy a kormány az előre hozott választások előtt kötelezze el magát a rendezett, megállapodással történő brexit mellett.

Utóbbit szolgálná a már említett, frissen jogerőre emelkedett törvény is, amit azonban a kormányfő csak nagy vonalakban, jogi kiskapuk segítségével akar végrehajtani. A szabály ugyanis az alku nélküli „kizuhanás” elkerülése céljából a brexit újabb, immár harmadszori halasztására kötelezné Londont. Tegnap arról beszéltek londoni források, hogy a miniszterelnök a törvénynek megfelelően, levélben kéri majd a halasztást az Európai Tanács elnökétől, amit aztán egy második levéllel vissza is von majd.

Egy másik forrás szerint Johnson inkább egy „szimpatikus” uniós országot akar meggyőzni a halasztás megvétózásáról, hiszen a brexit kitolásához valamennyi tagállam beleegyezése szükséges.

Johnson tegnap Dublinban Leo Varadkar ír miniszterelnökkel egyeztetett, ám a vezetők közös sajtónyilatkozata sem keltett reményt a rendezett brexit pártolóiban. Mint írták, a közös hang megvan, de számos területen továbbra is nagyok a véleménykülönbségek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.