Seehofer, valamint Dimitrisz Avramopulosz, az Európai Bizottság migrációs ügyekért felelős biztosa azért tartózkodik Törökországban, hogy a Görögországot egyre inkább terhelő migrációs nyomás kapcsán megbeszélést folytasson a török illetékesekkel a 2016-os EU-török menekültügyi egyezmény alkalmazásáról.
Süleyman Soylu török belügyminiszterrel tartandó megbeszélés előtti sajtótájékoztatón Seehofer leszögezte: azért jöttek, hogy megerősítsék a megállapodást. Készen állunk hozzájárulni, amihez csak tudunk – tette hozzá.
A német belügyminiszter köszönetet mondott a török vezetésnek a menekültválság kezelésében betöltött szerepéért. Kiemelte: a migráció „korunk nagy kérdése”, amely csak közösen megoldható. „Az Önök szolidaritása nélkül nem így birkóztunk volna meg régiónkban a migrációs problémával” – fogalmazott.
Az Ihlas török hírügynökség beszámolója szerint Soylu felszólalásában jelezte: értekezni akar vendégeivel Recep Tayyip Erdogan török elnök felvetéséről, amely szerint Ankara szíriaiak millióit szándékozik visszatelepíteni az Északkelet-Szíriába tervezett biztonsági övezetbe, amelynek a kialakításán jelenleg az Egyesült Államokkal dolgozik. A török belügyminiszter egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy az ellenzéki fegyveresek kezén lévő északnyugat-szíriai Idlíb tartományból újabb nagyméretű menekülthullám fenyegeti Törökországot, amennyiben a Bassár el-Aszad szíriai elnökhöz hű csapatok offenzívája tovább ront az ottani helyzeten.
Soylu az EU-török paktumra vonatkozóan hangsúlyozta: Törökország teljesítette kötelezettségeit, és ezt várja el az uniótól is.
A török belügyminiszter közölte: Törökországban jelenleg valamivel több mint 5 millió migráns él, közülük 3 millió 667 ezren szíriaiak.
Erdogan a közelmúltban kijelentette, hogy Ankara már nem képes egyedül viselni a terheket, és azzal fenyegetőzött, hogy megnyitja a kapukat a migránsok előtt Európa felé, amennyiben nem kap több segítséget a nemzetközi közösségtől.
Avramopulosz a csütörtöki sajtótájékoztatón azt mondta, hogy Brüsszel minden tekintetben elkötelezett marad a 2016-os egyezséghez. Ugyanakkor arra utalva, hogy hároméves rekordokat dönt a görög szigetekre érkező és az ott feltorlódó bevándorlók száma, aláhúzta: a Törökországból kiinduló illegális migráció megelőzésének és felderítésének sürgős megerősítésére van szükség.