Budapest az Európai Unió kilencedik legnépesebb fővárosa. A hét végi főpolgármester-választás eredménye alapján pedig már nemcsak népességi, hanem politikai szempontból is illeszkedik a sorban előtte állókhoz. Európa sokmilliós, gyakran etnikailag színes városai túlnyomó többségükben ugyanis balliberális-zöld kezekben vannak.
Még úgy is, ha az adott országban jobboldali, konzervatív erők vannak hatalmon. Utóbbi legékesebb példája épp a legnagyobb – még ideig-óráig európai uniós – főváros, London. A brit olvasztótégelyben a munkáspárti Sadiq Khan 2016-ban a jelenlegi miniszterelnököt, Boris Johnsont váltotta főpolgármesterként, így kényszerülve együttműködni a konzervatív kormánnyal. London inkább elrettentő példa lehet Budapest számára: a baloldali politikus és a Konzervatív Párt együttélése finoman szólva sem súrlódásmentes.

Fotó: Reuters
Az utóbbi években eluralkodó erőszakhullám nyomán a főpolgármester a kormány megszorító intézkedéseire, illetve a rendőrhiányra mutogat, míg Johnson (akárcsak elődje, Theresa May miniszterelnök) előszeretettel írja a munkáspárti politikus számlájára a londoni káoszt. Khan diplomáciai szempontból sem könnyíti meg a kormány dolgát: konfliktusa Donald Trumppal nyáron odáig fajult, hogy az amerikai elnök hivatalos látogatása alkalmával engedélyezett egy tüntetést, amelyen óriási, Trump-bébi formájú lufival köszöntötték az amerikai államfőt.
Bár a brit példa egészen szélsőséges, a második legnagyobb európai főváros, Berlin első embere is összerúgta már a port országa vezetőjével, Angela Merkellel. A német kancellár a 2016-os berlini választási kampányban vágott oda Michael Müller polgármesternek: szerinte a szociáldemokrata politikus a Kereszténydemokrata Unióra hárította a felelősséget a tartományi rangú fővárosban előállt humanitárius helyzetért.
A migrációs válság 2015-ös kezdetétől hosszú hónapokon át ugyanis menekültek ezrei sorakoztak nap mint nap a berlini egészségügyi és szociális hivatalnál. A kancellár úgy vélte, Müllernek – aki nyáron is felajánlotta, hogy Líbiából egyenesen Berlinbe szállítsák a menekülteket a Földközi-tengeren hánykolódás helyett – is volt szerepe a fejetlenség kialakulásában.