Donald Trump döntése értelmében az amerikai katonák elhagyják Északkelet-Szíriát, mivel ebben állapodott meg egymással az amerikai elnök és török kollégája, Recep Tayyip Erdogan. Ezzel az amerikaiak sorsára hagyják a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű, kurd vezetésű milíciát, amellyel szövetségben harcoltak többek között az Iszlám Állam terrorszervezet katonái ellen.
Más kérdés, hogy az SDF vezető ereje a Népi Védelmi Erők (YPG) nevű kurd milícia, amelyet Törökország terrorszervezetnek tekint. Az YPG jelenleg a kurd nyelven Rojavaként említett Északkelet-Szíria de facto autonóm területének félhivatalos védelmi ereje, ezt a kvázi államot kívánja Törökország még csírájában elfojtani. Musztafa Bali, az SDF egyik vezetője közölte, az amerikaiak nem teljesítették kötelezettségeiket, és háborús övezetté teszik lépésükkel azt a területet, amelyet közösen szabadítottak fel az Iszlám Állam uralma alól. Az SDF a lakosság segítségét kérte, hogy megvédjék a területet és annak törékeny önállóságát a török támadástól.
Erdogan egy 32 kilométer széles pufferzóna kialakítását kérte a török határtól délre, ahová a szíriai menekülteket költöztette volna át, akik a háború elől jöttek át a szomszédba. Török számítások szerint nagyjából hárommillió emberről van szó. A kurdok ellenzik a tervet, keskenyebb övezetet javasolnak, épp ezért döntöttek úgy Ankarában, hogy erővel is érvényt szereznek elképzeléseiknek. „Törökország támogatja Szíria területi és politikai egységét, nem érdekelt a megszállásban és a demográfiai változtatásokban, márpedig az YPG éppenséggel ezt teszi Északkelet-Szíriában. Itt az ideje ezt megváltoztatni” – mondta Ibrahim Kalin török elnöki szóvivő a kurd tervekkel kapcsolatban.

Fotó: Reuters
A szóban forgó terület kevert lakosságú, amely sokat változott a háború során. Egyes helyszíni beszámolók szerint a kurd erők az Iszlám Állam elleni harc jelszavával módszeresen kialakítják a leendő kurd állam területét. Alaptörvényt is írtak, amelyet elfogadtak egy vita során, egyben határozott, kommunisztikus jellegű ideológiát is követ a kérdéses jogállású terület, s nem mellékesen az iraki Kurdisztánnal közös határt tart fenn.
Fanatikus csirkeszárnyak
KFC-étterem nyílt a szíriai Idlíb városában, legalábbis a helyi fotók azt mutatják, hogy a csirkéből készült ételeiről híres amerikai cég logójával feldíszített hely várja a vendégeket az ostromolt városban. A KFC nemzetközi sajtószóvivője ugyanakkor tagadta, hogy a céghez köze lenne az étteremnek, s azt ígérte, megtalálják, miként tudnak fellépni a bitorlóval szemben. Csakhogy Idlíb az Iszlám Állam utolsó bástyája, különböző megállapodások azt eredményezték, hogy ide szállították a Szíriában harcoló, de a területet rohamosan elveszítő iszlamista harcosokat. Ennek megfelelően a KFC szakértői nehezen tudnák megközelíteni az iszlamisták uralta várost, hogy jogi lépéseket tegyenek az üzletmenetüket befolyásoló étteremmel szemben. A fotók tanúsága szerint az éttermet kifejezetten autentikusan rendezték be, pontosan olyan, mint a cég többi étkezdéje a világ minden táján, a helyi férfiak pedig lelkesen vásárolják a csirkeszárnyakat. A KFC-nek a Közel-Keleten régóta vannak éttermei, 2006-ban nyílt meg az első damaszkuszi, amelyet 2013-ban zártak be a biztonsági helyzet miatt.