– Fél év telt el azóta, hogy Volodimir Zelenszkij letette az elnöki esküt. Az előző ukrán vezetés, így Petro Porosenko exelnök is kifejezetten magyarellenes politikát folytatott, amelynek következményeként a kárpátaljai magyar közösség jogait súlyosan megnyirbálták. Látszanak-e a javulásra utaló jelek a kijevi hatalomváltás óta?
– Míg tavasszal nagy reményeket fűztünk a helyzet gyors javulásához, mára csupán óvatos bizakodással tekintünk a politikai váltásra, hiszen egyelőre nem látjuk azokat a pozitív a változásokat, amelyeket vártunk. Az ukrán államnyelvről szóló törvényt sietve, még az új államfő hivatalba lépése előtt fogadta el áprilisban az előző parlament, és noha Volodimir Zelenszkij azt ígérte, felül fogja vizsgálni a kisebbségek addigi nyelvhasználati jogát felszámoló jogszabályt, az júniusban mégis hatályba lépett. Azóta ráadásul – sajnálatos módon – olyan politikai nyilatkozatokat hallunk Kijevből, amelyek szerint nem számíthatunk az oktatási törvény 7. cikkelyének korábban megígért felülvizsgálatára. Azzal fenyegetnek, hogy soha többé nem lesznek magyar tannyelvű iskolák. Ez azért is felháborító, mert a vitatott 2017-es oktatási törvénnyel kapcsolatban a Velencei Bizottság is megfogalmazta: az nem kellőképpen kiegyensúlyozott, nem felel meg az ország minden polgárának. A minap pedig végre a nyelvtörvényre vonatkozó értékelését is közzétette az Európa Tanács égisze alatt működő tanácsadó szervezet, amelyben még határozottabban felszólította Kijevet: helyezze hatályon kívül a kisebbségek nyelvhasználatáról szóló jogszabály bizonyos rendelkezéseit, mivel azok egyértelműen diszkriminatívak és jogsértők.
– A Velencei Bizottság értékeléséből az derül ki, hogy bár megérti az ukrán vezetés céljait, enyhítene a nyelvtörvényen. Elégedett-e a testület állásfoglalásával?
– Igen, a testület ezúttal egy, a korábbinál sokkal szigorúbb és kézzelfoghatóbb javaslatot tett arra vonatkozóan, hogy a kisebbségek mindennapi nyelvhasználatához való jogát sértő törvényt Kijev hogyan alakíthatná át. Most elvárható, hogy az ukrán vezetés visszatérjen a korábban hangoztatott álláspontjához, miszerint Petro Porosenko hagyatéka változtatásra szorul. Egyértelmű sikernek tekintem, hogy egy ilyen tekintélyes testület végre a kárpátaljai magyarok oldalára állt. Ez persze még nem jelenti a csata végét, mert akkor könyvelhetjük el a sikert, ha az ukránok már végrehajtották az ajánlásokat.