Következő mérkőzések
Németország
21:002024. június 14.
Skócia
Magyarország
15:002024. június 15.
Svájc

Japán feltartóztatott halászhajói elengedését követeli Oroszországtól

Forrás: MTI2019. 12. 18. 8:59
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tokió követeli Oroszországtól, hogy azonnal engedje szabadon a minap feltartóztatott öt japán halászhajót a legénységével együtt – közölte szerdán sajtótájékoztatóján Szuga Josihide japán kormányszóvivő.

Szuga Josihide szerint Tokió elfogadhatatlannak tartja a hajók feltartóztatását, kiindulva abból, hogy a japán kormány milyen álláspontot képvisel a Kuril-szigetek négy déli szigetének hovatartozásával összefüggésben. „Követeljük a hajók és a legénység mihamarabbi visszaengedését japán kikötőkbe emberbaráti megfontolásokból” – mondta a szóvivő.

Az incidens kedden történt, nem messze a Kuril-szigetek négy déli szigetétől, amelyeket Japán sajátjának tart. Pont aznap járt Moszkvában Motegi Tosimicua japán külügyminiszter, hogy újraindítsa a négy sziget hovatartozásáról folyó tárgyalásokat, és megvitassa a békeszerződés aláírásának lehetőségét a két ország között.

Az NHK japán közszolgálati televízió híradása szerint orosz határőrhajók átvizsgáltak nyolc japán halászhajót rakodóterét. Ötöt közülük feltartóztattak, és az egyik vitatott hovatartozású szigetre, Kunasirra kísérték azzal a gyanúval, hogy a kifogott zsákmány mennyisége nem felel meg hajónaplóba felvett adatoknak, és a hajók megsértették a kétoldalú halászati megállapodást.

A hajók polipra halásztak, a fedélzetükön 24 matróz volt.

Hasonló eset történt februárban is egy feltartóztatott japán rákászhajóval, amelyet az orosz hatóságok csak azután engedtek el, hogy a hajókapitány elismerte, hogy megsértette a halászati szabályokat Oroszország kizárólagos gazdasági övezetében, és kifizette a pénzbüntetést.

Moszkva és Tokió évtizedek óta törekszik egy békeszerződés aláírására, amely a második világháború vége óta várat magára. Ennek fő akadálya a Kuril-szigetek vitatott hovatartozású déli része: a háború után az egész szigetcsoport a Szovjetunióhoz került, Japán viszont saját területének tartja Iturup, Kunasir, Sikotan szigetét és a japánul Habomainak nevezett kisebb szigetcsoportot.

A déli Kuril-szigetek megoldatlan problémája a két ország között továbbra is feszültséget okoz.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.