Winston Irvine szerint a brit EU-tagság megszűnése azzal járhat, hogy Észak-Írország eltávolodik az Egyesült Királyság többi részétől, a köztük lévő kormányzati és gazdasági kötelékek meglazulnak, amelynek következtében Észak-Írország inkább az Ír Köztársasággal kerül szorosabb kapcsolatba, az Európai Unió szabályaihoz igazodva. – Ebben a kontextusban mindig felmerül annak a lehetősége, hogy nem csak tüntetések lesznek, hanem annál komolyabb dolgok – közölte Winston Irvine a Sky News hírtelevízióval.
Aggodalmai nem alaptalanok, hiszen a londoni kormány és az Európai Bizottság között létrejött kilépési megállapodás értelmében Észak-Írországra másfajta szabályok vonatkoznak majd, mint az Egyesült Királyság többi részére, amikor a britek nem csak jogilag, de a gyakorlatban is elhagyják az EU-t legkorábban 2020. december végén. Annak érdekében ugyanis, hogy az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország és az EU-ban maradó Ír Köztársaság között ne létesüljön újra határzár, a Nagy-Britanniából érkező áruk ellenőrzését nem a közös határukon, hanem Észak-Írországban, beléptetőpontokon fogják elvégezni. Másrészt Észak-Írországra az uniós áfaszabályok lesznek érvényesek, hogy az Ír-sziget két része között ne alakuljon ki tisztességtelen versenyelőny.
A fizikai határzár lebontása volt az egyik legfőbb eredménye annak az 1998-as nagypénteki megállapodásnak, amely London és Dublin hathatós közreműködésével vetett véget az évtizedekig tartó északír felekezeti konfliktusnak, amely több mint 3600 ember életét követelte. A béke azonban törékeny. Továbbra is mélyen gyökerező ideológiai különbségek nehezítik meg a London-párti protestánsok, illetve az Írország egyesüléséért harcoló katolikusok együttműködését. A nagypénteki megállapodás a két felekezet hatalommegosztásán alapuló kormány felállítását írta elő, ám az elmúlt három évben több politikai ügy – többek között az ír nyelv észak-írországi hivatalos használatáról szóló régi vita – miatt nem volt hajlandóság az együttműködésre, így kormánya sem volt Belfastnak. A kabinet végül a brit-ír erőfeszítéseknek köszönhetően január elején állt fel újra.