– A törökök napi rendszerességgel megszegik a tűzszünetet. Valójában soha nem állították le a támadásokat, folyamatosak az összecsapások – így írta le a Magyar Nemzet megkeresésére az észak-szíriai biztonsági helyzetet Szalih Muszlim, a Demokratikus Unió Pártjának korábbi társelnöke. Majd három hónap telt már el azóta, hogy Törökország biztonsági indokokra hivatkozva megindította a Béke Forrása nevű hadműveletet az általuk terrorszervezetként számontartott szíriai kurdok ellen.
Az offenzívának végül az oroszokkal tető alá hozott alku vetett véget, azóta keveset hallani a konfliktusról. Ám úgy tűnik, törékeny a nyugalom. A veterán kurd politikus szerint a törökök által elfoglalt területeken rosszak a körülmények és veszélyes az élet. Azt állítja, a nagyjából 120 kilométer széles és harminc kilométer mély török biztonsági övezetből már 300 ezren menekültek el, Ankara őket próbálja máshonnan, például Afrínból és Idlíbből áttelepített szírekkel pótolni, ezzel megváltoztatni a terület demográfiai viszonyait.
Úgy vélte, a további török előrenyomulást elsősorban az gátolja meg, hogy saját csapataik mellett a határ mentén felsorakoztak a szíriai kormányerők is. Az ő feladatuk nem is annyira a harc, inkább jelenlétükkel akadályozzák meg újabb területek elfoglalását. – Velük nincs napi kapcsolatunk, az együttműködés kimerül a katonai műveletekben. Az oroszok azt ígérték, hogy újratárgyaljuk a szíriai kurdok és Damaszkusz viszonyát, de ebből egyelőre semmi nem valósult meg, nincs különösebb párbeszéd – latolgatta a politikai rendezés lehetőségeit, mivel Bassár el-Aszad elnök sosem mondott le az autonóm terület ellenőrzéséről.
Az Egyesült Államok szíriai kivonulását, majd a török offenzívát követően sokan attól tartottak, hogy az újabb hatalmi kavarodásból egyedül az Iszlám Állam fog profitálni. Ám a kurd politikus rámutatott, az Iszlám Államnak már csak alvósejtjei vannak a területeiken, amiket próbálnak felszámolni. Egyébként a terrorszervezet 10-12 ezer harcosát tartják fogva különféle börtönökben, szigorú ellenőrzés alatt. Problémát inkább az okoz, hogy vannak táborok is, ahol ezeknek a harcosoknak a családtagjait őrzik, ők lehetnek nagyjából hetvenezren.