Világszerte, így kontinensünkön is a koronavírus terjedése a fő téma ezekben a napokban.

Orbán Viktor Törökországban tárgyal
A miniszterelnök a stabilitás és a gazdasági kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta.
Világszerte, így kontinensünkön is a koronavírus terjedése a fő téma ezekben a napokban.
Olaszországban a fertőzés következtében tizenketten haltak meg, és elérte a négyszázat a fertőzöttek száma az olasz polgári védelmi hatóság vezetője, Angelo Borrelli szerda esti adatai szerint. Horvátországban újabb fertőzöttet találtak, időközben az első beteg fivére is elkapta a kórt, és megjelent a betegség Észak-Macedóniában is.
A határok lezárását továbbra sem javasolja az Európai Bizottság, de a koronavírus miatt még inkább hajlandó lenne szemet hunyni az olasz gazdaság hiányosságai felett.
A szakértők szerint nincs ok a pánikra vírusügyben, Greta Thunberg jövő pénteki, tömegeket vonzó klímademonstrációját is megtartják Brüsszelben.
A koronavírus elleni harc jegyében ülésezett szerdán a Kínai Kommunista Párt csúcsszerve, a hét főből álló Politikai Bizottság Állandó Bizottságának találkozóját Hszi Csin-ping (Xi Jinping) vezette. A kínai elnök pozitív folyamatokról számolt be, az elmúlt napok statisztikái alapján ugyanis mérséklődni látszik a betegség terjedése, ami Hszi szerint Kína gazdaságát is kedvező irányba mozdította el. A kínai elnök ugyanakkor kiemelte, hogy változatlanul súlyos a helyzet a betegség epicentrumában, Vuhan városában, de a betegség megállítása érdekében lankadatlan erőfeszítésekre van szükség az ország teljes területén.
Nem ez volt az első alkalom, hogy Hszi Csin-ping nyilvánosan is a vírus elleni harcra buzdított, az elmúlt napokban a kínai elnök különösen aktívan lépett fel a kérdésben. Bár az üzenet bizonyára elsősorban saját népének szól, a belső bizonytalanság mérséklése mellett a vezető a külföldről érkező támadásokra is reagál. A koronavírus-járvány körül ugyanis egyre látványosabb politikai manőverezés kezdődött, aminek kiváló táptalaja az úgynevezett infodémiajelenség: ezzel a szóval jellemezte az Egészségügyi Világszervezet, a WHO igazgatója a globális hisztériát, aminek alapjául a vírusnál gyorsabban terjedő álhírek szolgálnak.
A kommunikációs adok-kapok középpontjába legutóbb a The Wall Street Journal egyik, korábban megjelent véleménycikke került. Az Ázsia igazi beteg embere Kína címen közölt írás a járvány kirobbanásakor hozott döntéseket kritizálja, a szerző különösen a vuhani vezetést marasztalja el. A pekingi kormány ingerülten reagált a cikkre: diszkriminatívnak, szenzációhajhásznak minősítette azt, az amerikai lap három tudósítóját kiutasította Kínából.
Bár a pekingi külügyminisztérium szerint a The Wall Street Journal végül elismerte, hogy címválasztásuk túl hatásvadásznak bizonyult, ez már nem vetett véget a koronavírus körüli politikai marakodásnak. Washington ugyanis időközben reagált az eseményekre, az amerikai kormány több ízben is elítélte Kínát a cikk miatt tett drasztikus ellenintézkedések miatt. A héten ülésezett az ügyben a Fehér Ház nemzetbiztonsági bizottsága, miután a múlt héten Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a szólásszabadság elleni fellépésnek minősítette az esetet.
A Donald Trump vezette amerikai adminisztráció először a 2017-es nemzetbiztonsági stratégiában nevezte meg Kínát fenyegetésként, az azóta sem enyhült ellenséges légkörben pedig Washingtonnak kapóra jön a kínai gazdaságot sújtó koronavírus-járvány. Ezt támasztja alá, hogy az elmúlt hetekben már többször politikai síkra terelődött az ügy: február elején Peter Navarro, Trump gazdasági tanácsadója betegséginkubátornak nevezte az ázsiai országot, s több szerkesztőségnek is szivárogtattak washingtoni hivatalnokok arról, hogy az amerikai vezetés kételkedik a kínai egészségügyi hatóságok által közölt hivatalos adatok hitelességében. Ezzel párhuzamosan a kínai média azt igyekezett hangsúlyozni, hogy az Egyesült Államokban terjedő influenzajárvány a koronavírusnál több áldozatot követelt.
A járványügy a nagyhatalmi konfliktus kiemelt témája marad, abban ugyanis a novemberi elnökválasztáson induló Trump is érdekelt. Ahogyan azt a South China Morning Post megjegyzi, ha a járvány nem érinti komolyabban a nyugati világot, mindenekelőtt Észak-Amerikát, az Egyesült Államok gazdasága rövid távon profitálhat a járványból.
A miniszterelnök a stabilitás és a gazdasági kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta.
A felkészülés 2024 augusztusában kezdődött a NASA houstoni Johnson Űrközpontjában.
Donald Trump ukrajnai különmegbízottja szerint a brit lap félreértelmezte szavait.
Károkról egyelőre nem érkezett jelentés.
Magyar Péter emberének példátlan botránya miatt szerveznek ma tüntetést Budapesten – videó
Gálvölgyi nem fér a bőrébe, megint Orbánékat szapulta
"Ilyen többször nem fordulhat elő" - Kitálalt Shane Tusup 16 éves tanítványa
Megszólalt a minisztérium a Standard and Poor's váratlan döntése után
Érkezik az áprilisi telihold – 3 csillagjegynek gyökeresen megváltozik az élete
Mérnöki csoda: már félig kész a világ leghosszabb tengeri alagútja – videó
Egy férfi életéért küzdöttek a 4-es villamos végállomásán
Nikola Jokics és Luka Doncic is szenzációs meccset produkált az NBA-ben - videó
Magyar Péternek teli a gatyája
Gulácsi bravúrok, Dárdai kapufa: Lőw Zsolt csapata nyerte az ötgólos őrületet
Itt van minden, amit a mai tüntetésről tudni kell + videó
Magyar Péter ideges: agresszívan üvöltözött és összehívta a válságstábot Kollár Kinga miatt
A miniszterelnök a stabilitás és a gazdasági kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta.
A felkészülés 2024 augusztusában kezdődött a NASA houstoni Johnson Űrközpontjában.
Donald Trump ukrajnai különmegbízottja szerint a brit lap félreértelmezte szavait.
Károkról egyelőre nem érkezett jelentés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.