Fegyveresek sok embert megöltek egy kameruni faluban

Katonai gyakorlóruhás és maszkos fegyveresek megöltek 22 embert egy faluban a szakadár lázadók tűzfészkének számító Nyugat-Kamerunban, nőket és gyerekeket lőttek agyon, másokra rágyújtották a házukat – közölte hétfőn az ENSZ.

Forrás: MTI2020. 02. 17. 20:14
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kameruni hadsereg 2017 óta harcol az angolajkú milíciák ellen, amelyek Ambazonia néven szakadár államot akarnak létrehozni Kamerun nyugati részén. A harcok fokozódásával elszaporodtak mindkét oldalon a jogsértések is szemtanúk és emberi jogi szervezetek szerint.

A harcok a legnagyobb veszélyt jelentik a kőolaj- és kakaótermelő ország stabilitására, amióta csaknem negyven éve hatalomra került Paul Biya elnök.

Egyelőre nem tudni, ki követte el a nigériai határ közelében fekvő Ntumbo faluban a pénteki támadást. A szakadárok közleményükben a hadsereget vádolták, a hadsereg tagadta a vádat.

„A túlélőket rendkívül megrázták a történtek. Az emberek mindent hátrahagyva elmenekültek a házukból” – mondta James Nunan, aki az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) részéről a szemtanúkat és a túlélőket kikérdezte.

Nunan közölte, hogy halottak közül tizennégyen gyerekek, többen öt év alattiak. Legalább hatszázan elmenekültek – mondta.

A támadás jellege, ahogyan embereket elevenen égettek el a házaikban, a Reuters hírügynökség által megkérdezett szemtanúk szerint a katonák által korábban elkövetett támadásokra emlékeztet. A hadsereg tagadta, hogy köze lett volna az ilyen támadásokhoz.

A kormány hétfőn azt közölte, hogy a katonái hírszerző misszión voltak Ntumbóban, amikor rájuk támadtak. A harcok következtében több olajtartály felrobbant, és a közelben lévő házak kigyulladtak, öt ember halálát okozva. A kormány szerint „baleset” történt, „járulékos kár” keletkezett.

A lázadók szerint legalább 35 polgári személyt öltek meg, ami szerintük „az ambazoniaiak emberi jogainak megsértése”.

A kameruni hadsereg és az angolajkú milíciák közötti konfliktus az után tört ki, hogy a kormány 2016-ban erőszakosan lecsapott a franciaajkú kisebbség általi elnyomásra panaszkodó jogászok és tanárok békés tüntetésére. Az erőszak az idén februári parlamenti választásokon ismét fellángolt, több házat felgyújtottak.

A korábbi több mint félmillió után február első két hetében hozzávetőleg nyolcezer kameruni menekült Nigéria keleti és déli vidékeire – közölte az ENSZ menekültügynöksége.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.