– A koronavírus terjed. Mint várható volt, a pszichológiai hatása nagyobb, mint a fizikai. Irán hogyan gátolhatja meg a vírus terjedését?
– Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kijelentette, hogy Irán egészségügyi rendszere erős és jól teljesít, nemcsak regionális, hanem világszínvonalon is. A koronavírus mostanra a világ ötven országában elterjedt. Az Iráni Iszlám Köztársaság felállított egy koronavírus-válságközpontot, ahonnan a kidolgozott protokollok alapján irányítják a járvány elleni harcot. Az elmúlt két hétben a központ döntései alapján megelőző korlátozásokat és intézkedéseket léptettek életbe. Az iráni egészségügyi minisztérium a WHO-val való egyeztetés szerint és a világon mindenhol elfogadott nemzetközi szabályzat alapján hozza meg a döntéseit. A nemzetközi szabványok célja az átláthatóság és a maximális nemzetközi együttműködés az olyan járványos betegségek elleni harcban, mint a koronavírus. A koronavírus kevésbé veszélyes, mint a H1N1 influenzavírus. A politikai nyomás és a tisztességtelen amerikai szankciók – az állításokkal ellentétben – még mindig tartalmazzák és korlátozzák az egészségügyi termékek, gyógyszerek behozatalát Iránba. A szankciók ellentétesek az egészséghez való alapvető emberi joggal és veszélyeztetik több millió iráni életét, valamint a közel-keleti és a régión túl élő emberek életét is. A jelenlegi helyzetben a vírus gyors terjedése miatt világszerte nemzetközi együttműködés és egyeztetés szükséges.
– Úgy látszik, hogy az Egyesült Államokkal való kapcsolatok holtpontra jutottak, és nincs elmozdulás. Irán megnyitása a világpiacok felé, amelyek az Egyesült Államok ellenőrzése alatt állnak, rövid ideig tartott. Elképzelhető-e, hogy Irán vissza tud térni a nemzetközi piacokra?
– Sajnos Amerika rosszhiszeműen kilépett az iráni nukleáris programmal kapcsolatos nemzetközi cselekvési tervből (JCPA), és az európai országok az ígéretük ellenére a JCPA alapján még mindig nem tettek sokat a kötelezettségeik teljesítése érdekében az amerikai szankciók miatt. Az Iráni Iszlám Köztársaság mindig a belső képességeire támaszkodik, és az amerikai nyomás, valamint a szankciók ellenére a nem olajipari iráni termékek exportja jelentősen növekedett. Az amerikaiak állításaik ellenére megnehezítették a gyógyszerek és az élelmiszerek eladását Iránnak – ez egyfajta emberiesség elleni bűncselekmény. Az Iráni Iszlám Köztársaság belső erőforrásaira támaszkodva megpróbálja hatástalanítani vagy kevésbe hatékonnyá tenni a szankciókat, és ez irányban néhány sikert is elért, amelyeknek a hatásai 2020-ban meg is mutatkozhatnak.