– Röviden: robbanóanyagot kerestünk a kutyával. Az volt a dolgunk, hogy az adott helyszínen a kapukat, az átmenő gépjárműveket, csomagokat, gyanús helyeket átvizsgáljuk – kezd bele afganisztáni missziójának történetébe Erdélyi Judit. A főtörzsőrmester nem egyedül érkezett a háború dúlta országba, a Magyar Honvédség egyik saját – fajtáját tekintve egyébként angol border collie – kutyájával szolgált. Elmondása szerint az állatot alapvetően egy 27 szagmintából álló táskával képezik ki, hogy azonosítsa a robbanóanyagokat, köztük a terroristák által leggyakrabban használtakat. Szerencsére a kutyának sosem kellett jeleznie.
– Én azért lettem katona, hogy kimehessek misszióba. Előtte tíz évig kutyáztam, de szerettem volna kipróbálni, hogy mi az a terhelés, amit az állat bír. Eredetileg ezért szereltem fel, bár később beleszerettem a tűzszerészmunkába is – magyarázza Erdélyi Judit, hogy miért vállalkozik valaki ilyen veszélyes küldetésre. Szerinte egyébként az ő szakterületén mindenkinek ki kellene próbálnia magát külföldön, hiszen a mindennapi, nagy terhelésű munkában tud igazán összecsiszolódni egy páros. Hozzáteszi, bizony erre a háborús területen megszerzett tudásra már mindenütt, így Magyarországon is nagy szükség van.

Fotó: Magyar Honvédség
Nyugat-Szahara, Irak, Afganisztán, majd ismét Irak – jó néhány konfliktusövezetben megfordult már Bencze Dániel is. Az őrnagy gyermekkorában Algériában élt három évig, ezért vágyott vissza a sivatagba, a Nyugat-Szaharába, ahol aztán magával ragadta a nemzetközi környezet. Pedig a katonaélet nem mindig egyszerű. –Nyugat-Szaharában a szállásunk egy kanadaiak által az Északi-sarkkörre fejlesztett többrétegű sátor volt. Azóta a legtöbb misszió átállt a konténerekre, ami már valamivel kényelmesebb. Viszont ebből is akad olyan, amiben akár hatan laknak. Sok magánélet nem marad – festi le a körülményeket. Óriási homokviharok, 50 Celsius-fok körül beállt hőmérséklet, ami a betonfalak között még tikkasztóbban hat, közben viszont a nemzetközi kollégák rendszeresen 18 fokra állítják a légkondicionálót, sorolta a mindennapos kihívásokat.