A betegséget minden bizonnyal külföldről hurcolták be az Egyesült Államokba, feltehetően több lépcsőben. A számítások szerint a koronavírus kitörésétől számított első három hónapban 3,4 millió ember lépett be Amerikába a leginkább fertőzött területekről – Kínából, Olaszországból, Spanyolországból és az Egyesült Királyságból.
Elemzők szerint a város és New York állam vezetése is késlekedett és hibák sorozatát követte el – ezért sodródhatott a teljes amerikai állam teljesítőképessége határára. Már a demokratákhoz közelálló New York Times is a vezetők felelősségéről írt. S hogy mi lett a következmény?
Szomorú statisztika, de a társadalom állapotáról beszédes lenyomatot ad, hogy mely etnikai csoportok a leginkább érintettek. Bár a statisztikák nem teljesek, azonban elmondható, hogy az afroamerikaiak közül kerül ki a legtöbb halálos áldozat. Míg lakosságarányuk 13 százalék, addig az összes halott 34 százalékát az afroamerikaiak adják.
Nagy-Britannia: Nyájimmunitástól az intenzív osztályig
A britek eleinte a társadalmi szintű immunitásban bíztak, abban, hogy nagyobb sokk nélkül megússza a szigetország, hogyha a lakosság 60 százaléka átesik a fertőzésen. Végül ezt az elméletet felülírta a vírus gyors terjedése, a brit kormány pedig stratégiát váltott. A korlátozások a hagyományos brit közösségi tereket, a pubokat is érintették – mondta el Gantner Barnabás műsorvezető a Globál extrában.
Március 20-tól lezárták és átcsoportosították a londoni metróvonalakat is, hogy az egészségügyi dolgozók minél gyorsabban el tudjanak jutni a kórházakba. A brit kormány több tízezer nyugdíjas orvost és ápolót kért meg, hogy álljanak újra munkába.
A járvány miatt bajba került munkáltatóknak pedig megígérte, hogy az alkalmazottak bérének 80 százalékát átvállalja, maximum havi 2500 fontig, nagyjából 960 ezer forintig – hangzott el a műsorban.
Nagy-Britanniában február elején mutatták ki először a koronavírus fertőzést, egy kínai házaspárnál Közép-Angliában. Februárban aztán megindult a koronavírus nagy-britanniai terjedése. Az első haláleset március elsején történt, egy 70-es éveiben járó férfi halt bele a tüdőgyulladást okozó betegségbe.