Még inkább bezárkóztak a keleti szakadárok

Gyakorlatilag semmilyen védőintézkedésre nem került sor a koronavírus-járvány megfékezése ügyében az oroszpárti szakadárok ellenőrzése alatt álló keletukrán területeken, egészen a múlt hétig. Kijev szerint a szakadár területeken elhallgatják a megbetegedések valódi számát, az EBESZ misszióját pedig gyakorlatilag kizárták a régióból a karanténra hivatkozva. Kijev hamarosan segélyszállítmányokat küldhet Donyeckbe és Luhanszkba.

Bendarzsevszkij Anton
2020. 04. 03. 6:50
A medical specialist tests a Ukrainian serviceman for coronavirus disease near the front line in Donetsk region
Tesztet végeznek a frontvonalon Fotó: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán központi kormánnyal szembehelyezkedő, úgynevezett Donyecki és Luhanszki Népköztársaságok (DNR és LNR) ez idáig hivatalosan csak két Covid-19 általi megbetegedést jelentettek – egyet a donyecki területeken, egyet pedig a luhanszkiban. Mindkettőt az elmúlt egy hétben. Miközben Ukrajna már március 11-én országos karantént hirdetett, és felfüggesztette az oktatási intézmények, bevásárlóközpontok, szórakozóhelyek és sportlétesítmények működését, majd lezárta a határait, ezek a rendelkezések nem terjedtek ki a kormány ellenőrzésén kívül eső két szakadár területre. Az első intézkedésekre Kelet-Ukrajnában csak a múlt héten került sor: az oktatási intézményekben szünetet hirdettek és korlátozták a mozgást Ukrajna és Oroszország felé. Az éttermek, bevásárlóközpontok és egyéb üzletek azonban változatlanul nyitva tarthatnak hétköznap – működésüket csak a hétvégéken tiltották meg.

A területek újraintegrációjával foglalkozó ukrán minisztérium szerint a DNR és az LNR vezetése titkolja a valódi helyzetet az ott élők elől. Kijev szerint a régióban nem végeznek teszteket, hiányzik az orvosi személyzet, és rosszul állnak a kórházi ágyak számával is. Hasonló véleményen van a Nemzetközi Vöröskereszt is. – Egyáltalán nincsenek adataink arról, hogy a donbaszi régióban tesztelik-e a lakosságot koronavírusra, de még azt sem tudjuk, hogy rendelkeznek-e ilyen tesztekkel – idézte a Vöröskereszt ukrajnai delegációjának képviselőjét, Alekszandr Vlaszenkót a Deutsche Welle német hírcsatorna.

A donbaszi területekre eddig sem volt egyszerű az átjárás, de a járványra hivatkozva most a frontvonal mentén kialakított átkelőhelyeket is lezárták Ukrajna felé. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) szerint aggasztó, hogy nemcsak a lakosság mozgását korlátozták, de nem engedik be a területre a nemzetközi segélyszervezeteket, és az ő munkájukat is akadályozzák. Hétfőn a német és a francia külügyminiszter is reagált a szakadár területek korlátozásaira, és közös nyilatkozatot adtak ki az ügyben. – A koronavírus-járvány nem lehet ürügy arra, hogy akadályozzák az EBESZ különleges megfigyelői missziójának szabad mozgását – írták a levélben.

Tesztet végeznek a frontvonalon
Fotó: Reuters

Heidi Grau, az EBESZ ukrajnai missziójának különmegbízottja a Magyar Nemzet megkeresésére a következőkről számolt be a járványügyi helyzet kapcsán. – Az EBESZ különleges megfigyelői missziója a megbízatása szerint folytatja munkáját. Az EBESZ más nemzetközi szervezetekkel együtt a fogadó országok útmutatásaival összhangban meghozza a megelőző intézkedéseket a Covid–19 terjedése ellen. A szervezet folytatja a járvány helyzetének nyomon követését, és szoros kapcsolatot tart fenn az ukrán hatóságokkal – mondta Heidi Grau lapunknak.

Több hét hallgatás után végül Ukrajna is ráébredt arra, hogy saját állampolgárairól van szó: hétfőn a kormány arról határozott, hogy humanitárius segélyszállítmányokat küld a szakadár területekre, és ehhez az ENSZ vagy a Vöröskereszt segítségét kérik. – Az alkotmány szerint minden egyes ukrán állampolgárt védelem illet meg – idézte az ukrán újraintegrációért felelős minisztert, Alekszej Reznikovot az RBK-Ukrajna hírügynökség. – Az a feladatunk, hogy az összes állampolgárt ellássuk tesztekkel, szájmaszkokkal és orvosi segítséggel, mindennel, ami szükséges. Többek között azokat az állampolgárainkat is, akik az ideiglenes megszállás alatt álló területeken élnek – mondta Reznikov.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.