– Washington és Peking együttműködése elengedhetetlen a koronavírushoz, a nukleáris kérdésekhez és a klímaváltozáshoz hasonló globális problémák megoldásához – mondta a dél-koreai elnök egyik tanácsadója szerdán. Mun Csung In viszont arra figyelmeztetett, ha a két ország az ellenségeskedést választja, az új hidegháborúhoz fog vezetni a Koreai-félszigeten. Donald Trump elnöksége óta valóban megnőtt a feszültség a két nagyhatalom között, ami leginkább a kettejük között kirobbant kereskedelmi háborúban nyilvánult meg. A koronavírus-járvány idején tovább nőtt a feszültség, Washington több alkalommal bírálta Pekinget válságkezelési módszerei miatt, illetve azért, hogy a Kínából eredő vírust sokáig eltitkolták a világ elől.
Nem a járvány a hibás
– Elkerülhetetlen volt, hogy a kínai felemelkedő nagyhatalom és a most regnáló nagyhatalom, az Egyesült Államok összeütközésbe kerülnek. Eddig is voltak közöttük konfliktusok, de most eljött az az időszak, amikor komoly érdekeket sértenek meg. Ez azonban nem a járvány következménye – mondta a Magyar Nemzetnek Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő. – Arról van szó, hogy van egy felemelkedő nagyhatalom, amely gazdaságilag felzárkózott az Egyesült Államok mögé a második helyre, technológiailag is versenyképessé vált például az ötödik generációs (5G) mobiltelefon-technológia és a mesterséges intelligencia területén. Az egész Huawei-ügy mögött is ez húzódik meg. A kérdés, hogy ebben kié lesz az elsőbbség – emlékeztetett Gyarmati István arra, hogy az Egyesült Államok a kínai Huawei távközlési óriásvállalat ellen is kereskedelmi, illetve kommunikációs hadjáratot indított.

Fotó: REUTERS/Kay Nietfeld
Kínai erőfitogtatás
– A globális játékosok versenyében továbbra is az Egyesült Államok az első, technológiai fölénye és hírszerző tevékenysége révén. A második helyre feljött Kína, és a jelenlegi előrejelzések szerint bruttó GDP-ben mérve, 2025-26-ra gazdaságilag le fogja hagyni az Egyesült Államokat. Ez óriási dilemmát okoz, és az amerikai vezetés úgy érzi: vagy most fogja meg Kínát, vagy Kína legyőzi őt – vélekedik Nógrádi György. – Oroszországgal kiegészülve a három globális játékos mindegyike szemben áll a másik kettővel, ami mindig azt jelentette a történelemben, hogy kettő össze fog állni a harmadikkal szemben – tette hozzá a külpolitikai elemző.