A II. világháború óta nem érte súlyosabb sokk az amerikaiakat

Egy elhúzódó recesszió veszélyére figyelmeztetett szerdán az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elnöke, aki további intézkedésekre szólította fel a Fehér Házat és a kongresszust annak érdekében, hogy a koronavírus-járvány ne okozzon hosszú távú károkat a gazdaságnak.

Forrás: MTI2020. 05. 13. 22:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jerome Powell, a Peterson gazdaságkutató intézet online vitájához készített, előre megírt beszédében rámutatott: a második világháború óta a legsúlyosabb sokk érte az amerikai gazdaságot, rendkívüli körülmények alakultak ki, amelyek rendkívüli intézkedéseket követelnek. A jövőbe vezető utat nagy bizonytalanságok és jelentős lefelé mutató kockázatok övezik, a kilábalás hosszabb ideig tarthat a reméltnél.

Számos kisvállalat mehet csődbe, és sokan hosszú időre munkanélkülivé válhatnak még úgy is, hogy a Fed és a kongresszus már messzemenő lépéseket tett, hogy megpróbálja ellensúlyozni a járvány miatti széleskörű leállások következtében kialakuló, súlyosnak tűnő válságát.

„Egy mélyebb és hosszabb recesszió hosszan tartó károkat okozhat a gazdaság termelési kapacitásában. A háztartások és vállalatok amúgy elkerülhető csődjei visszafoghatják a növekedést a következő években” – hangoztatta a Fed-elnök, hozzátéve, hogy az amerikai kormánynak mindent meg kell tennie ennek a helyzetnek az elkerüléséért, ami további fiskális politikai intézkedéseket tehet szükségessé.

Leszögezte, a Fed továbbra is beveti minden rendelkezésére álló eszközét a gazdaság támogatására a járvány végéig. Bár részletekbe nem bocsátkozott, azt azért jelezte, hogy negatív kamatokra nem érdemes számítani, mondván, hogy „nagyon nem egyértelműek a negatív kamatok hatékonyságát mutató bizonyítékok”.

Megismételte azt a korábbi figyelmeztetését, miszerint a Fed hitelt nyújthat a fizetőképes vállalatoknak, hogy segítse őket a válság átvészelésében, de egy hosszabb recesszió csődbe vihet korábban jól működő vállalatokat, ha nem kapnak több segítséget a kormánytól.

A kormányzati kiadások vagy az adópolitika révén nyújtott nagyobb támogatás „sokba kerülhet, de megéri, ha segít elkerülni hosszú távú gazdasági károkat és erősebb fellendülést eredményez” – vélte Powell.

Az amerikai kongresszus eddig mintegy 2900 milliárd dollár értékben hagyott jóvá különböző gazdaságösztönző intézkedéseket, a Federel Reserve pedig többször kamatcsökkentést hajtott végre és masszív hitelprogrammal támogatja a koronavírus-járvány miatt súlyos helyzetbe került gazdaságot.

A koronavírus-járvány és a megfékezését célzó szigorú intézkedések következtében az két hónap alatt több mint 33 millió ember veszítette el munkáját és kért munkanélküli segélyt az Egyesült Államokban. Powell megítélése szerint idén magas maradhat a munkanélküliségi ráta, pedig februárban még 50 éves mélyponton, 3,5 százalékon állt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.