Belaruszt Svédországgal együtt szokták emlegetni Európában: ez az a két ország, amely gyakorlatilag semmilyen – vagy csak nagyon minimális – óvintézkedéseket tett az új típusú koronavírussal szemben. Azonban van egy nagyon lényeges különbség: amíg Svédország formailag nem rendelte el a karantént és nem állította le a gazdaságot, az állampolgárait az összes lehetséges platformon igyekezett tájékoztatni a veszélyről, továbbá javaslatot tett a szájmaszkok viselésére és a kellő szociális távolság betartására. Így gyakorlatilag magukra az állampolgárokra bízták a védekezést, azok belátása szerint.
Bár az elmúlt hónapok alapján úgy tűnik, hogy ez a svéd stratégia sem volt túl hatékony, a belarusz modell még ennyit sem tett meg. Az ország elnöke, Alekszander Lukasenko a nyilatkozataiban bagatellizálja a járvány veszélyeit, és mindenkit arra buzdít, hogy ne álljanak le a megszokott életmóddal, inkább dolgozzanak többet, és hosszabb időt töltsenek a szabad levegőn. Közismerten tovább zajlik az országban a futballbajnokság, nyitva vannak az éttermek és az üzletek, a nagyobb nyilvános rendezvényeket sem tiltották be. A sajátos járványkezelés miatt már az orosz sajtó is „Covid-disszidensnek” nevezte el Lukasenkót.
A hivatalos számok azonban csak a jéghegy csúcsa lehet: az ellenzéki belarusz sajtó szerint az országban kevés tesztet végeznek el, és trükköznek a halálozási adatokkal is. – Már több barátom is elkapta a vírust az elmúlt hetekben – mesélte a Magyar Nemzet megkeresésére a belarusz Igor. – Ketten közülük súlyosabb formában, és kórházi kezelésre szorultak. Egyiküknek sem végezték el a koronavírustesztet, sem vidéken, sem a minszki kórházban, pedig kifejezetten kérték. A diagnózis tüdőgyulladás lett – mondta Igor.
A belarusz járványügyi helyzet miatt a régió országai szigorítják kapcsolataikat a kelet-európai állammal: korábban már lezárta a határait Oroszország, pedig az Eurázsiai Gazdasági Unión keresztül Moszkva és Minszk között nem volt határellenőrzés. Észtország tegnap jelentette be, hogy megszünteti a máig még fennálló légi közlekedést Belarusszal, és „feketelistára” teszi az országot, amíg nem javul a helyzet.