Az afroamerikai George Floyd rendőri erőszak miatt bekövetkezett halála óta az Egyesült Államokban ismét felülvizsgálják a polgárháború (1861–1865) déli államainak, az úgynevezett konföderációnak a személyiségeiről elnevezett intézmények nevét, az utcatáblákat, a szobrokat. A Pentagon (védelmi minisztérium) is készen áll arra, hogy a rabszolgatartó múlthoz kötődő elnevezéseket felülvizsgálja.
Sunset Belinsky szóvivőnő újságíróknak azt nyilatkozta: a védelmi miniszter és a szárazföldi hadseregért felelős államtitkár készen áll e kérdés megvitatására.
Az Egyesült Államok déli tagállamaiban tíz olyan katonai támaszpont van, amely a polgárháború déli katonai vezetőinek nevét viseli. A legnagyobb ezek közül az észak-karolinai Fort Bragg, amely Braxton Bragg konföderációs tábornokról kapta a nevét. Bragg tábornok elsősorban az 1863-ban Chattanoogánál vívott csata elvesztése miatt vált ismertté. Georgia államban Henry L. Benning tábornokról, a meggyőződéses rabszolgatartóról neveztek el katonai bázist. Benning egyébként a déli államok közös, rabszolgatartó konföderációjának híve volt.
A virginiai főváros, Richmond közelében fekszik a Lee támaszpont, amely Robert Lee tábornokról, a konföderációs seregek főparancsnokáról kapta a nevét. Lee richmondi lovasszobrának eltávolítását Ralph Northam, Virginia állam demokrata párti kormányzója a napokban el is rendelte, de egy hétfői bírósági döntés megakadályozta ennek végrehajtását. Richmond egyébként egy ideig a konföderáció fővárosa is volt. S bár a tábornokot sok amerikai a déli rabszolgatartó rendszerrel azonosítja, ő bizonyíthatóan ellenezte a rabszolgaságot.
A most vitatott nevű támaszpontok átnevezését sürgeti David Petraeus nyugalmazott tábornok is, aki a The Atlantic című magazin keddi internetes kiadásában cikket szentelt e témának. Petraeus szerint „ideje levenni az árulók nevét a legfontosabb katonai támaszpontjainkról”. Mint írta: „nem olyan országban élünk, ahol Braxton Bragg, Henry Benning, vagy Robert Lee lelkesíthet”.
Az amerikai haditengerészet szóvivője, Nate Christensen kedden bejelentette: a haditengerészet hajóin, repülőgépen, tengeralattjáróin és egyéb létesítményein betiltják a konföderációs zászlók felhúzását. Erre a haditengerészet műveleti főparancsnoka, Mike Gilday tengernagy már ki is adta az utasítást.