Agresszióba forduló konfliktus Indiával, tüntetések Hongkongban, a koronavírus második hulláma – ilyen ügyek mellett ünnepli születésnapját Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai államfő. A Kínai Népköztársaságot 2013 óta vezető elnök hétfőn töltötte be 67. életévét, és az alkalmat övező csend jól tükrözi a világban uralkodó hangulatot. Míg tavaly június 15-én egy nemzetközi fórumon Vlagyimir Putyin orosz elnök tortával, pezsgővel köszöntette fel Hszit, idén laposabb maradt az ováció. Pedig pár hónapja még bizonyára azzal is számoltak Pekingben, hogy a világ e jeles alkalmat felhasználva köszönetet mond majd Kínának, amiért jelentős erőfeszítéseket tett a koronavírus elleni harcban. Hiába indult ugyanis a járvány a közép-kínai Vuhanból, globális szétterjedése után Peking egészségügyi segítségnyújtással támogatta a partnerországok fellépését, amit igyekezett kommunikációs fronton is a világ tudtára adni.
Legalábbis erre következtethetünk abból, hogy ha óvatosan is, de az országhatárokon belül megjelenítette ezt a narratívát a Kínai Kommunista Párt. Hszi születésnapján terjedelmes cikket közölt a Zsenmin Zsipao (Renmin ribao), amelyben a vezető 2003-as, SARS-vírus elleni küzdelmeinek sikerét elevenítik fel. Csöcsiang tartomány vezetőjeként Hszi eredményesen reagált a Dél-Kínából indult SARS-járvány terjedésére, annak ellenére, hogy a betegség súlyosan érintette a térséget. A cikket Hszi korábbi beosztottja, Csöcsiang-tartomány pártfőtitkára jegyzi, a politikus pedig arra is kitér, hogy az akkor kidolgozott járványügyi előrejelzési rendszer és más, helyi egészségügyi reformok nagyban hozzájárultak a betegség legyőzéséhez.

Fotó: Reuters
Nagyobb nemzetközi figyelmet kapott a Központi Pártiskola alelnökének, Ho Jiting politológusnak születésnapi köszöntése. A Kínában elismert közíró ebben azt fejtegeti, hogy Hszi a XXI. századi marxizmus legfontosabb képviselője. A cikk a kínai elnök által 2017 októberében meghirdetett Gondolatok a kínai jegyekkel épített szocializmusról egy új korban című doktrínájára hivatkozik. A 19. pártkongresszusra időzített hosszú távú politikai, ideológiai program a szerző szerint a baloldali gondolkodás alapja és gerince, a marxizmus különböző ágait egyesíti.