– Az Európai Parlament kedden vitatja meg a „határokon átnyúló európai egyesületek és nonprofit szervezetek statútumáról” szóló jelentését, ami gyakorlatilag uniós szintű civil törvény megalkotására kéri az Európai Bizottságot. Mit tartalmaz pontosan a jelentés?
– Először is hadd szögezzem le, hogy az eljárás önmagában nevetség tárgya, hiszen az uniós jog szerint csak az Európai Bizottság bír jogszabály-kezdeményező szereppel. Az Európai Parlament elfogadhat úgynevezett saját kezdeményezésű jelentéseket, amelyekben kifejti álláspontját egy adott kérdésről, de ezek sosem kötelezik az Európai Bizottságot jogszabály-kezdeményezésre. A bizottság megfontolhatja ugyan az EP javaslatát, de a legtöbb esetben nem mutat be az alapján jogszabályt.
Véleményem szerint az uniós civil törvény ötlete nem más, mint a baloldal és a Soros-szervezetek politikai manővere.
A jelentés két jogszabályjavaslatot is magában foglal, az egyik egy európai civil szervezeti ügynökség, az Európai Egyesületi Testület létrehozását helyezi kilátásba, csorbítva a tagállamok hatásköreit. A testület ugyanis olyan feladatokat kapna, amelyeket a tagállamok saját hatóságaikon keresztül jelenleg is ellátnak.
A beharangozott uniós szerv lényegében a tagállami hatóságok fölött, a tagállamok civil szervezetekkel kapcsolatos tevékenységének ellenőrzésére jönne létre.
A hatóságokat megkerülve, közvetlenül lehetne panaszt benyújtani hozzá, illetve ajánlásokat fogalmazna meg. Mindezt pedig a „nyílt társadalmak előmozdítása érdekében” tenné. Utóbbi szó szerint szerepel a jelentés szövegében. A javaslat másik eleme pedig azt írná elő, hogy olyan alapinformációk, mint a nonprofit szervezetek alapításának adatai, tagsága, pénzügyi bevételei és azok elköltése a jövőben bizalmas információknak minősüljenek. Következtetésképpen sem az állami szervek, sem pedig az állampolgárok nem kérhetnének tájékoztatást ezekről az adatokról. A civil szervezetek tehát olyan mentességeket és kiváltságokat kapnának, amelyek a társadalmi élet más szereplőit nem illetik meg.