Légicsapások értek egy katonai támaszpontot Líbiában

Légicsapások érték a líbiai egységkormány erői által egy hónappal ezelőtt visszafoglalt kulcsfontosságú légi támaszpontot az egységkormány ellen harcoló Halífa Haftar csapatai által közzétett vasárnapi bejelentés szerint.

2020. 07. 05. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Haftar tábornok Líbiai Nemzeti Hadserege szerint az ismeretlen repülőgépek szombat éjjel hajtottak végre csapásokat a térség legfontosabb bázisa ellen, a közeli Zintán városból pedig robbanásokat hallottak al-Vaitíja felől.

Az al-Arabíja nevű pánarab hírcsatorna katonai forrásokra hivatkozva azt közölte, a kilenc légicsapásban a támaszpont egy török légvédelmi rendszere megsemmisült.

A kulcsfontosságú légibázist az ENSZ támogatását élvező, Tripoliban székelő líbiai egységkormány erői májusban, heves harcok után, török segítséggel foglalták vissza Haftar csapataitól.

Török források szerint Ankara tárgyalásokat kezdett Tripolival két török légi támaszpont megnyitásáról Líbiában, ezek egyike a tunéziai határtól alig 27 kilométerre lévő al-Vaitíja lenne.

A hét végén Tripoliban tárgyaló Hulusi Akar török védelmi miniszter hangsúlyozta: mindent meg fog tenni a támaszpontok létrejöttéért.

Az ország déli és keleti felét uraló Haftar 14 hónapon át tartó offenzívája a főváros, Tripoli ellen az egységkormánnyal szövetséges milíciáknak nyújtott török támogatás következtében a közelmúltban összeomlott.

Haftart a líbiai konfliktusban az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom és Oroszország is támogatja, míg riválisát Törökország segíti.

Májusban az Egyesült Államok azzal vádolta Oroszországot, hogy legalább 14 MIG–29-es típusú harci repülőgépet szállított Szírián keresztül Líbiába, Haftar zsoldosainak.

Franciaország ezzel szemben Törökország líbiai jelenléte miatt fejezte ki aggodalmát, Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök pedig bejelentette, hogy Kairó nem fogja engedni senkinek, hogy elfoglalja a Haftar ellenőrzése alatt álló Szirtet és al-Dzsufrát. Líbia 2011-ben, Moammer Kadhafi diktátor megbuktatása után süllyedt káoszba.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.