– Tudják, miről van szó? Csalásról. Megpróbálják elcsalni ezt a választást, mert őszintén szólva ez az egyetlen mód, ahogyan azt megnyerhetik – mondta a hét végén az amerikai elnök, demokrata párti ellenfeleire utalva. Donald Trump szerint a demokraták olyan módosításokat javasoltak a novemberi elnökválasztás körülményeit szabályozó törvényekben, amelyek csalásokhoz vezetnek. Így lazítanának a követelményeken, amelyek szerint a szavazópolgárnak igazolnia kell magát, illetve általánossá tennék a levélszavazást, amivel jelenleg csak korlátozottan lehet élni.
Ötvenmillió boríték
Miután a koronavírus-járvány már több mint ötmillió amerikait fertőzött meg, várhatóan tízmilliók voksolnak majd postai úton, ami a kézbesítési nehézségektől kezdve a kettős szavazás kiszűrésén át számos bizonytalansági tényezővel jár együtt. A módszer nem ismeretlen: a 2018-as kongresszusi választásokon 42 millióan voksoltak így, csakhogy a felmérések szerint ez a szavazási mód főleg a demokraták körében kedvelt. Trump szerint a levélszavazás számos lehetőséget ad a csalásra, és ha engednek a demokratáknak, „többé nem választanak meg republikánust az országban”. Most legalább ötvenmillió levélszavazóval lehet számolni, miközben az amerikai posta egyébként is igen túlterhelt.
Floridai forgatókönyv
A The New York Times elemzése szerint idén „tucatnyi Floridára” lehet számítani – annyi lesz az óvás. A megfogalmazás a 2000-es elnökválasztásra utal, amikor is a „napsugárállam” igen szoros eredménye, illetve a lyukkártyás szavazáshoz kapcsolódó rendellenességek miatt hetekig nem lehetett végeredményt hirdetni. Az amerikai legfelső bíróság végül egyfős többséggel George W. Busht hozta ki győztesnek, aki pár száz szavazattal nyerte meg a húszmilliós Floridát, és ezzel öt elektori szavazattal az egész választást úgy, hogy ellenfele, Al Gore a leadott szavazatokban félmillió voksot vert rá országosan. Felmérések szerint Trump most pár százalékpontos hátrányban van várható demokrata kihívójával, Joe Bidennel szemben. De kulcsállamokban – köztük Floridában is – fej fej mellett halad a két rivális.