Átalakította a kábítószer-használatot, a -kereskedelmet, de még a bűnüldözést is a világon végigsöprő koronavírus-járvány – derült ki az Európai Unió droghelyzetének elemzésére létrehozott szervezet éves jelentéséből. Először is fogyasztói oldalon: a dokumentum szerint voltak jelei annak, hogy a rendszerint „közösségi környezetben” használt anyagok iránti érdeklődés csökkent. Ez valószínűleg azért lehetett, mert a kijárási tilalom elrendelésével, a partik elmaradásával az ezeken gyakrabban használt, úgynevezett partidrogok sem voltak kelendők. Az érem másik oldala viszont, hogy egyes csoportoknál láthatóan megnőtt más, a négy fal között is kényelmesen fogyasztható szerek, például a kannabisz vagy az újfajta benzodiazepinek (pszichoaktív gyógyszerek, főként nyugtatóként és altatóként ismertek) használata.
Ami az eladói oldalt illeti, a jelentés megjegyzi, hogy a közösségi távolságtartás bevezetésével a helyi piacokon zavarok keletkeztek az anyagellátásban, ami hiányhoz, és ezáltal magasabb árakhoz vezetett.
A bűnözői csoportok azonban csakhamar alkalmazkodtak az új helyzethez.
Utcai árusítás helyett a dílerek áttértek a „sötét webre” (a világháló azon része, amelyet az eléréséhez szükséges technológiák és titkosítási eljárások miatt nem látnak a keresőszolgáltatások, és nem nyithatók meg hagyományos böngészőkkel), sőt a közösségi médiára, vagy egyszerűen csomagküldő és házhozszállítási szolgáltatásokhoz. Úgy becsülik, a repülőforgalom leállásával együtt a légi csempészet is visszaesett, de sem a tengeri szállítást, sem az európai gyártást nem érintette a járvány.
– Oda kell figyelnünk arra, hogy amint a válság gazdasági kihatásai érvényesülni fognak, közösségeink egyes tagjai kiszolgáltatottabbá válhatnak a kábítószer-problémákkal szemben! – figyelmeztetett Alexis Goosdeel, a szervezet elnöke a Covid–19 járulékos hatásaira. Korábban a négy fal között podcastnek Zacher Gábor toxikológus is arra hívta fel a figyelmet, hogy a helyzet azoknak a függőknek lehet a legveszélyesebb, akik a járvány miatt elveszítik munkájukat, és nem jutnak hozzá a napi adagjukhoz. Igaz, a szakember szerint a probléma Magyarországon inkább az alkoholistákat érinti. – A karantén hatására világszerte, így minden bizonnyal Magyarországon is megnőtt a legális feszültségoldók és altatók forgalma, voltak, akik pedig a korábbinál több alkohol fogyasztásával igyekeztek a felgyülemlett feszültséget oldani – nyilatkozta az InfoRádiónak is nemzetközi statisztikákat idézve.