Tízezrek tüntettek Montenegró függetlenségéért Podgoricában vasárnap este, miután a szerbbarát ellenzék nyerte a múlt heti parlamenti választásokat.

Donald Trump hatalmas üzletet kötött a szaúdiakkal
A turné célja gazdasági megállapodások megkötése.
Tízezrek tüntettek Montenegró függetlenségéért Podgoricában vasárnap este, miután a szerbbarát ellenzék nyerte a múlt heti parlamenti választásokat.
– Ez nem Szerbia, nem adjuk Montenegrót!
– efféle kiáltásokat kántálva és nemzeti zászlókat lobogtatva vonult utcára több tízezer tüntető Podgoricában és más montenegrói városban tiltakozásul az augusztus 30-i választásokon győztes, szerb nemzeti jelképeket használó, szerb- és oroszbarát ellenzéki pártkoalíció győzelmi felvonulása ellen. A voksoláson a három ellenzéki szövetség összesen 41 parlamenti helyet szerzett meg a 81 fős törvényhozásban. A három politikai erő most egy szakértői kormány felállításával akarja megtörni Milo Djukanovics elnök hatalmát. A voksoláson győztes erők korrupcióval, maffiakapcsolatokkal és a kormánykritikusok elleni merényletekkel vádolják az államfőt, aki a most leváltott Szocialisták Demokratikus Pártjának (DPS) vezetőjeként lényegében 1991, azaz Montenegró függetlenné válása óta állt a balkáni ország élén hol miniszterelnökként, hol államfőként.
Az ellenzéki szövetség legerősebb tagja, a szerb- és oroszbarát Demokratikus Front (DF) 27 mandátumot szerzett. Ilyen erőviszonyok mellett a montenegrói függetlenség hívei attól tartanak, hogy a DF vezetésével az ország ismét Szerbia, illetve Oroszország befolyása alá kerülhet. Egyelőre nem világos, ki szervezte a vasárnapi megmozdulásokat. A végső, de még nem hivatalos számlálás szerint a DPS 35 százalékot ért el a választáson. A szerb nacionalista pártok Montenegró jövőjéért nevű, s a szerb ortodox egyház által is támogatott koalíciója 32,55 százalékot szerzett. Két kisebb, együtt valamivel több mint 18 százalékot elérő párt szövetsége is csatlakozott az ellenzéki koalícióhoz.
A legtöbb felszólaló a tüntetéseken hazafinak állította be magát. A Vijesti helyi független lap azonban a DPS számos aktivistáját vélte felfedezni a tiltakozók soraiban. Djukanovics korábban azzal vádolta meg Szerbiát, hogy politikai és médianyomást gyakorolt a montenegrói választópolgárokra a parlamenti választás előtt. Állítását a szerb vezetés teljes mértékben elutasította.
Ellenzéki ígéret
Az ellenzék már a választást követő napon sietett közölni, hogy nem térnek le az „európai útról”, Montenegró minden eddigi nemzetközi kötelezettségvállalásának eleget tesznek. A Demokrata Front és az egyház Belgrád kinyújtott karjaként működnek a délszláv utódállamokban. A választási kampányt elsősorban az identitással kapcsolatos kérdések uralták. Montenegró lakosságának 45 százaléka vallja magát montenegróinak, 29 százaléka pedig szerbnek. Ennek ellenére az utcákon a szerb zászlók domináltak. A két lakossági csoport között – a nyelv és az etnikum mellett – az összekötő kapocs a pravoszláv felekezethez való tartozás, ami megalapozta az egyház erőteljes, mondhatni erőszakos részvételét a közvélemény alakításában. A montenegrói választások hátteréről itt írtunk bővebben.
A turné célja gazdasági megállapodások megkötése.
A szólásszabadság elleni támadásról van szó.
Ursula von der Leyen szerdán nehéz pillanatok elé nézhet.
Simionra és Danra is egyaránt a megkérdezettek 48,2 adná a voksát.
Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat
Eszméletlenre vertek egy fiatalt a HÉV-megállóban Rómaifürdőnél
Betiltják a meztelenruhák viselését, lejárt a villantások kora: szigorú szabályok lesznek ezután a vörös szőnyegen
Megint előkapta a trombitáját Szabó Bálint és nem akárkiket zavart meg vele + videók
Átszáguldott a piroson: halálba küldte a biciklis édesapa 4 éves kisfiát a sofőr
Az EU-tagság feltétele Ukrajna támogatása – közölte Brüsszel egy tagjelölttel
Hatalmas, meglepő titok derült ki Orbán egyik véresszájú ellenfeléről
Dibusz elmondta, miért ilyen nehéz a Paks ellen futballozni; ismét a tűzzel játszik a Fehérvár
Megszólalt a Kreml Putyin isztambuli részvételéről
A Real Madrid bajnoka szégyennek nevezte Vinícius tettét a Barcelona ellen
Így reagáltak a magyar vezetők az ukrán kémbotrányra
Váratlan vallomást tett a kisfiút felrúgó karateedző a bíróságon
A turné célja gazdasági megállapodások megkötése.
A szólásszabadság elleni támadásról van szó.
Ursula von der Leyen szerdán nehéz pillanatok elé nézhet.
Simionra és Danra is egyaránt a megkérdezettek 48,2 adná a voksát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.