Román párt színeiben újrázna Székelyudvarhely polgármestere

A helyiek szerint ennél az is jobb lett volna, ha inkább függetlenként indul.

Forrás: 888.hu2020. 09. 09. 17:41
Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki-ki vérmérséklete vagy politikai nézetei szerint ítélte meg Székelyföldön, hogy Gálfi Árpád polgármester egy román párt (POL) színeiben kíván újabb mandátumhoz jutni Székelyudvarhelyen. Tény és való, a székely anyavárosban sokan állnak értetlenül a kérdés előtt: ha – ilyen vagy olyan okok miatt – egyik magyar párt színeiben sem indulhat Gálfi Árpád, miért nem függetlenként méreti meg magát az őszi választáson? Az is valós félelmet okoz ugyanakkor, hogy mindez a román pártok térnyerésének kezdetét jelentheti Székelyföldön.

Gálfi Árpád négy éve a Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Néppárt koalíciós jelöltjeként lett polgármester Székelyudvarhelyen, azonban egy évvel ezelőtt a Magyar Polgári Párt kizárta soraiból. 2020. augusztus 16-án Gálfi Árpád hivatalos Facebook-oldalán a következő nyilatkozatot tette közzé:

„[…] találnunk kellett egy pártot, amelynek színeiben indulni fogunk a választásokon. Ez a párt a Szabad Emberek Pártja (POL), amelyiknek mellesleg a létező romániai »magyar« pártoktól eltérően magyarul is írja a nevét az emblémán, miközben a »magyar« pártok emblémáin csak románul szerepel a párt neve a szavazólapokon.”

Elgondolkodtató, írja továbbá, hogy ez a román párt sokat tett a magyarság ügyeiért „amely szinten a »magyar« pártoknak igen sok pótolnivalójuk lenne.”

Túl azon, hogy már ezek a mondatok sem hangzanak magyarul, ez azért is érdekes, mert négy éve Marosvásárhelynek éppen azért nem lett – 1700 szavazat híján – magyar polgármestere, mert ugyanennek a POL nevű pártnak az elnöke, egy bizonyos Dan Masca ötezer – jellemzően a vegyes házasságokból szerzett – szavazatával a román Dorin Floreát segítette polgármesterséghez.

Az anyaországból nézve még cifrább a helyzet. A Magyar Állandó Értekezlet (Máért) tavaly őszi zárónyilatkozatának első pontja ugyanis kimondja, hogy a Máért tagszervezetei, azaz – a DK-n és a Momentumon kívül – minden értelmezhető Kárpát-medencei magyar politikai szervezet

„elvárja a magyarországi politikai pártoktól, hogy a szomszédos államokban az ottani magyar közösségeket képviselő pártokat és jelölteket támogassák.”

Erről nyilatkozta Semjén Zsolt nemzetpolitikáért, nemzetiségekért és egyházügyekért felelős miniszterelnök-helyettes a Máért plenáris ülése utáni sajtótájékoztatón, hogy ismét hitet tettek az etnikai alapú magyar pártok szövetsége és tanácskozási fórumának tartott szervezet eredeti statútuma mellett.

Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere

Mi több, a plenáris ülés bevezető előadásában Orbán Viktor kormányfő arról beszélt, hogy az elmúlt évek vitái és kísérletezései után mára egyértelműen bebizonyosodott, hogy vegyes pártok nem, csakis tisztán magyar etnikai pártok tudják megfelelően képviselni a magyar közösségek érdekeit a szomszédos országokban. Az anyaország kormánya nevében ugyanakkor további támogatásáról biztosította a Máért ülésén részt vevő szervezeteket, kiemelve, hogy a politikai együttműködés mellett egyre nagyobb figyelmet fordítanak a magyarlakta területek gazdaságfejlesztési programjaira is, amelyek egyaránt jók és értékesek Magyarországnak, az adott szomszédos országnak, valamint az ott élő többségi nemzetnek és a magyar kisebbségnek is.

Mondanunk sem kell, hogy a POL nem tagja a Magyar Állandó Értekezletnek, ezért ha Gálfi Árpád a román párt színeiben jut mandátumhoz, az a nemzetpolitikában, de a gazdaságfejlesztésben sem fog sok jót jelenteni Székelyudvarhelynek.

Az anyaországi nemzetpolitika első nemtetszési megnyilvánulása már utolérte Gálfi Árpádot, ugyanis Kövér László házelnökkel, illetve Németh Szilárd honvédelmi államtitkárral készült korábbi fotójának a választási kampányban való felhasználása látványos felháborodást keltett a két politikusban, akik határozott tiltakozásukat fejezték ki emiatt.

A POL románul egy húszlejes bankót jelent. Manapság az a kérdés járja Székelyudvarhelyen, hogy mi a különbség Júdás és Gálfi Árpád közt?

Hát az, mondják az udvarhelyiek, hogy Júdás harminc ezüstért, Gálfi Árpád húszért lett áruló!

A kérdés csak az, hogy kiváltja-e húsz lej az anyaországi gazdaságfejlesztési támogatásokat abban a városban, ahol az elmúlt négy évben a polgármesteri hivatal működésére fordított összeg a legmagasabb, míg a fejlesztést jelentő beruházások a legalacsonyabbak voltak a székelyföldi városok sorában?

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.