Amikor augusztus 20-án a Tomszkból Moszkvába tartó belföldi járaton Alekszej Navalnij ismert orosz ellenzéki politikus hirtelen rosszul lett, majd kómába esett, még semmi nem vetítette előre, hogy ebből nemzetközi botrány kerekedhet Németország részvételével. Berlin korábban mindig nagyon ügyesen manőverezett a politikai elvárások és a gazdasági érdekek között: az Északi Áramlat 2 gázvezeték építése például 2018-ban kezdődött el, amikor már több éve európai és amerikai szankciók voltak érvényben Moszkvával szemben. A Krím félsziget Oroszország általi elcsatolása, a kelet-ukrajnai helyzet vagy a szíriai orosz terjeszkedés nem akadályozta meg Németországot abban, hogy tovább építse gazdasági kapcsolatait Oroszországgal.
A legismertebb orosz ellenzéki politikus rejtélyes megmérgezése és Németországba kerülése azonban egészen új helyzetet teremtett. Mi sem jelzi ezt jobban, mint hogy a novicsok típusú idegméreg nyomainak a kimutatását Navalnij szervezetében maga a német kancellár, Angela Merkel jelentette be. – Az Alekszej Navalnij elleni bűncselekmény az általunk képviselt alapvető értékek és jogok ellen irányul – mondta szeptember elején Merkel.
Merkel transzparens vizsgálatot követelt Moszkvától, ám a Kreml egyáltalán nem könnyítette meg a dolgát: az orosz orvosok negatív toxikológiai eredményeire hivatkozva visszautasították a büntetőeljárás elindítását, amíg nem kapják meg a hivatalos német laboreredményeket. A német közvélemény és Berlin szövetségesei is válaszlépéseket követelnek, csakhogy az elmúlt években a szankciós lehetőségek jócskán megfogyatkoztak: túl vagyunk már a különböző orosz politikusok és a Vlagyimir Putyin elnökhöz kötődő üzletemberek elleni szankciókon, a technológiai export és a finanszírozás tilalmán. Azonban marad egy nagy – és az elmúlt időszakban sokat bírált – projekt: az Északi Áramlat 2.
Pénteken már Friedrich Merz CDU-s politikus, Merkel lehetséges utódja javasolta, hogy azonnal fagyasszák be két évre az Északi Áramlat 2 projektet a kialakult helyzet miatt. Vasárnap a német külügyminiszter, Heiko Maas is azzal fenyegette meg Moszkvát a Bild lapnak adott nyilatkozatában, hogy átértékelhetik a pozíciójukat az energetikai projekthez az orosz reakciók függvényében. Végül tegnap maga a német kancellár is jelezte, az Északi Áramlat 2 sorsa napirenden van, és lényegében Moszkva lépésein múlik.