– Ez nem egy harmadik Obama-ciklus lesz, mert (...) teljesen más a világ ma, mint az Obama–Biden-adminisztráció idején volt
– hangsúlyozta Joe Biden helyi idő szerint kedden, a Delaware állambeli Wilmingtonban, ahol bemutatta új kabinetjének kulcsfontosságú tagjait. Noha az amerikai törvények értelmében a várakozások szerint január 20-án hivatalba lépő kormánytagokra még a szenátusnak is rá kell bólintania, egyelőre úgy néz ki, hogy a továbbra is republikánus többségű testületben a demokrata politikusnak az amerikai Politico szerint nem kell ellenállásra számítania, legalábbis mindaddig, amíg kinevezettjei nem a progresszív baloldal képviselői közül kerülnek ki. Ez ugyanakkor máris konfliktusokat szül a Demokrata Párton belül, az előválasztás során a Biden legfőbb ellenfelének számító Bernie Sanders vermonti szenátor ugyanis – sértettségét alig leplezve – a minap arról beszélt:
Számára elég egyértelműnek tűnik, hogy a Biden-adminisztráción belül a progresszív nézetek kifejezésére is szükség van, (...) az pedig rendkívül sértő lenne, ha Biden csapata mellőzné ezeket a hangokat.

Fotó: MTI/AP/Carolyn Kaster
Obama nyomdokain
Márpedig úgy tűnik, Bident egyelőre jobban foglalkoztatja a januári hatalomátvétel zökkenőmentessé tétele, mint a demokrata párttársai által támasztott igények kielégítése, és bár megszólalásaiban azt hangoztatja, a Donald Trump hivatalban lévő elnök által teremtett új globális kihívások eleve megkövetelik, hogy kormánya ne a Barack Obama-féle adminisztráció munkáját folytassa, valójában mégis megállapítható, hogy az elnökségre készülő Biden eddigi összes megnevezett kormánytagja a korábbi demokrata elnök idején is vezető pozíciót töltött be.
Az amerikai történelemben most először felel majd külön kormánytag a klímavédelemért John Kerry korábbi külügyminiszter személyében. Janet Yellen, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed egykori elnök asszonya lehet az ország első női pénzügyminisztere, Avril Haines pedig az amerikai hírszerzés történelmének első női vezetője. A belbiztonsági tárcáért a Kubából származó – erősen bevándorláspárti – Alejandro Mayorkas felelhet.
Magyar felmenők
A megnevezett kormánytagok közül a legnagyobb érdeklődést ugyanakkor egyértelműen Antony Blinken, az amerikai diplomácia várható irányítója váltotta ki. Ahogy arról a Magyar Nemzet is beszámolt: az 58 éves politikus édesanyja magyar felmenőkkel rendelkezik, apja pedig a Horn-kormány idején, 1994 és 1997 között az Egyesült Államok budapesti nagykövete volt, a szintén magyar származású második feleségével, Vera Blinkennel pedig aktív szerepet vállaltak a rendszerváltoztatás utáni Magyarország alakításában. Blinken apja jó kapcsolatot ápol Soros György magyar származású amerikai milliárdossal is:
magyarországi szolgálata alatt sokat tett azért, hogy a Közép-európai Egyetem (CEU) megvethesse lábát Budapesten, és ma is az intézmény egyik legnagyobb támogatójaként tartják számon.

Fotó: Getty Images for National Committee on American Foreign Policy/AFP/Mike Coppola
Blinken a keddi bemutatkozásában maga is szóba hozta magyarországi kötődését, emellett megemlítette azt is, nagyapja Oroszországból érkezett bevándorlóként talált új hazára amerikai földön, édesapja pedig diplomataként szolgált, illetve kifejtette véleményét, miszerint Amerikát a bevándorlás tette naggyá.