Támadás a nyugati értékrend ellen
A sokkoló októberi lefejezéses terrortámadásokra reagálva Emmanuel Macron elnök kijelentette, hogy Franciaország támadás alatt áll, a nizzai polgármester pedig arról beszélt, hogy az iszlamofasizmusnak nincs helye az országban. Ugyanakkor az Ifop francia közvélemény-kutató intézet 2020 szeptemberében közzétett felmérése szerint az országban élő muszlimok negyven százaléka vallási meggyőződését a köztársaság értékei elé helyezi. Ez az arány a 25 év alatti fiatal muszlimok körében 74 százalék. Írásunkban Samuel Paty meggyilkolásának és a nizzai katedrálisban történt terrorcselekménynek a hátterét és jelentőségét a franciaországi integrációs problémák szempontjából elemezzük.
A civilizáció elleni erőszak fogalma a kulturális értékek és az ezeket jelképező személyek és intézmények elleni támadásokra vonatkozik. A Nyugat-Európában rendszeressé váló merényletek az agresszió elharapózására és különféle társadalmi anomáliákra utalnak. A közösségi média szerepe tagadhatatlan ezekben a bűntettekben, amint azt a Paty-gyilkosság előzményei is bizonyítják, akit nem sokkal a Szabadság, egyenlőség, testvériség jelmondatáról elnevezett gimnáziumból való távozása után leszúrtak és lefejeztek.
Gyilkosa, Abdullah Anzorov 18 éves csecsen származású menekült. A tanár október 6-án a Charlie Hebdo szatirikus magazin két Mohamed-karikatúráját használta a véleménynyilvánítás szabadságáról szóló erkölcsi és állampolgári ismeretek órán. Módszere feldühítette egy muszlim diák szüleit. Anzorov és Abdelhakim Sefrioui radikális iszlamista prédikátor a következő napokban számos videót tett közzé a közösségi médiában, amelyekben a tanárt bűnözőnek és betegnek titulálták, majd nyilvánosságra hozták a nevét és az iskola címét.
A teljes cikk ITT olvasható el.