Óvatos kivárás Izraelben – új korszak jöhet Bidennel

Szakértők szerint a demokrata Joe Biden, aki hamarosan átveheti Donald Trump amerikai elnök helyét a Fehér Házban, nem fogja követni republikánus riválisa közel-keleti politikáját. Izrael több bírálatra, a palesztinok több segítségre számíthatnak.

2020. 11. 18. 7:15
Palestinians protest against Jewish settlements in the Israeli-occupied West Bank
Palestinian demonstrators stand in front of a Jewish settlement during a protest, in Kafr Qaddum in the Israeli-occupied West Bank November 13, 2020. REUTERS/Mohamad Torokman - RC2C2K9WF89W Fotó: Mohamad Torokman
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Netanjahunak Trump Fehér Házból való távozása egy korszak végét jelenti

– jelentette ki Robert Malley, aki korábban az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsának tagjaként a közel-keleti ügyekért felelt. Habár Trump támogatta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök intézkedéseit, Biden már korábban világossá tette, hogy nem ismeri el Izrael részeként a megszállt palesztin területeket, és Ciszjordánia esetleges annektálásával sem ért egyet. A politikus továbbá hozzátette, ragaszkodni fog a nemzetközi joghoz, és nagy figyelmet fog fordítani az ENSZ határozataira és jelentéseire.

– A települések építése a nemzetközi jog szerint illegális, ezért arra kérem a hatóságokat, hogy vonják vissza döntésüket

– szólította fel hétfőn Nikolaj Mladenov, az ENSZ közel-keleti békefolyamatért felelős különleges koordinátora Izraelt, hogy álljanak el tervüktől, miszerint közel ezerháromszáz új telepeslakást építenének fel Givat Hamatoszban, a palesztin többségű Kelet-Jeruzsálem szomszédságában. Az izraeli kormány még vasárnap állt elő az új építési projekttel, amely Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerint veszélybe sodorná egy független palesztin állam létrejöttének kilátásait. Izrael még kihasználhatja a Trump-adminisztráció utolsó hónapjait, és kísérletet tehet arra, hogy megvalósítsa az építkezési tervet. Izrael szintén jóváhagyta nemrég közel száz új, izraelieknek szánt otthon felépítését az 1967-ben elfoglalt Kelet-Jeruzsálemben, egy olyan építkezést, amit 2010-ben azért függesztettek fel, mert Joe Biden akkori amerikai alelnök ellenezte – emlékeztet az MTI.

Számos elemzés tér ki a Trump által meghozott intézkedésekre, amelyekről úgy vélekednek a kutatók, hogy Biden nem fogja őket visszavonni – ilyen lépés volt például Jeruzsálem Izrael fővárosaként való elismerése, illetve az amerikai nagykövetség Tel-Avivból Jeruzsálembe történő áthelyezése. Emellett az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein és Szudán is Trump közvetítésével normalizálta viszonyát Izraellel. Az AP hírügynökség elemzése szerint bár Biden nem kívánja visszahelyezni eredeti helyére az amerikai nagykövetséget, de tervbe van véve a palesztinokkal való együttműködést szolgáló jeruzsálemi konzulátus újranyitása, illetve a Trump-kormányzat által jelentősen megkurtított, palesztinoknak járó segély visszaállítása.

Mindazonáltal a tizenegy éve hatalmon lévő Netanjahu múlt hétvégén gratulált Bidennek választási győzelméhez. A keresztnevén szólítva azt közölte:

„Joe, közel 40 éve hosszú és meleg személyes a kapcsolatunk, és Iz­rael nagy barátjaként ismerlek.

Várom, hogy együtt dolgozhassunk az USA és Izrael közötti különleges szövetség további megerősíté­sében.” Tegnap pedig telefonon is beszéltek egymással: a miniszterelnök szerint a szívélyes hangulatú beszélgetés során Biden megismételte mély elkötelezettségét Izrael, valamint annak biztonsága iránt.

A biztonságot tekintve azonban Jeruzsálemben

az iráni nukleáris fegyverkezés miatt aggodalommal tekintenek Biden várható elnökségére

a Jediót Ahronót című újság hírportáljának múlt heti értesülése szerint. Joe Biden ugyanis korábban kijelentette, hogy ha Irán visszatér a korábban, még Barack Obama elnök vezényletével megkötött, majd Donald Trump által egyoldalúan felmondott nukleáris megállapodás teljes betartásához, akkor az Egyesült Államok újra csatlakozik ahhoz, és ezzel gyakorlatilag feloldja a szankciókat. Biden ígérete szerint kormánya csak azután tárgyal Iránnal, és tervez együttműködést az Egyesült Államok szövetségeseivel, hogy megállapodnak további „megerősítő és kiterjesztő” záradékokban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.