Az amerikai hadsereg központi parancsnokságának volt vezetőjét, a négy éve nyugdíjba vonult Lloyd Austin tábornokot jelölte leendő védelmi miniszterének Joe Biden. Amennyiben a szenátus is elfogadja a jelölést, az Egyesült Államok történetében először fogja fekete bőrű ember vinni az ország hadügyeit. A kongresszus jóváhagyása azért is fontos, mert a 67 éves, alabamai születésű, West Pointon végzett Austin mindössze négy éve hagyott fel a katonáskodással, ám a szövetségi törvények szerint legalább hét évnek kell eltelnie, hogy valaki betölthesse az alapvetően civil pozíciót. A csatorna hírforrásai szerint Biden az elmúlt hétvégén ajánlotta fel az állást, amelyet Austin el is fogadott.

Fotó: Pentagon
A demokrata politikus választása nemcsak az új kabinet egyik legbefolyásosabb tagjává és a legnagyobb minisztérium vezetőjévé, a Pentagon urává emeli az egykori négycsillagos tábornokot, hanem kihívások elé is állítja: lavíroznia kell kongresszusi csoportok között, akik egy része a védelmi kiadások csökkentését, másrészt növelését követelik, egyidejűleg biztosítania kell az innovatív védelmi technológiák fejlesztését.
Nem kis feladat lesz Oroszország és Kína kezelése, valamint az Észak-Korea, Irán és az Iszlám Állam terrorszervezet elleni katonai elrettentés fenntartása.
Biden annak ellenére kötött ki Austin mellett, hogy első jelöltje nem ő, hanem a hatvanéves Michèle Flournoy volt, aki viszont az első női hadügyminiszter lett volna. Kellő tapasztalata is meglett volna, ugyanis politikai államtitkárként működött a védelmi tárcánál Barack Obama elnöksége idején, ám összeférhetetlenség miatt ejtették mostani jelölését. (A harmadik potenciális jelölt a szintén fekete Jeh Johnson korábbi belbiztonsági miniszter volt.)
Lloyd Austin régi ismerős a Pentagonban, s Bidennel is szoros munkakapcsolatban állt annak alelnöksége alatt. Austin különböző állásokat töltött be, s katonai pályája csúcsára 2013 és 2016 között ért, amikor kinevezték a Centcom parancsnokává. Korábban a hadsereg vezérkari főnökhelyetteseként, illetve az Irakban állomásozó amerikai csapatok – első fekete – főparancsnokaként tevékenykedett. Ő volt az is, aki megszervezte a csapatok kivonását Irakból 2011-ben. Kitűnő rálátása volt a közel-keleti és közép-ázsiai ügyekre.
Megfigyelők szerint Austin kívül-belül ismeri a Pentagont, s átfogó logisztikai tapasztalati révén kitűnően fogja megszervezi a Covid–19 elleni vakcina szétosztását is.