Nem marad el a kínai vakcina hatékonysága a versenytársakétól

A Sinopharm is közölte oltóanyagának hatékonyságát, bár a részleteket nem hozta nyilvánosságra.

2020. 12. 30. 15:18
China's Sinovac Ramps Up Production Of Potential COVID-19 Vaccine
A Sinovac Biotech oltóanyagának a tesztelése is a harmadik fázisban, az emberi tesztelésnél jár. Fotó: Kevin Frayer Forrás: Getty Images
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A leggyorsabb versenytársaktól némileg lemaradva, de szerdán végül a kínai Sinopharm is nyilvánosságra hozta vakcinájának első vizsgálati eredményeit. Az egyik legnagyobb állami gyógyszergyártó cég szűkszavú közleménye szerint az oltóanyag 79,34 százalékos hatékonyságú, és a beoltottak 99,54 százaléka termelt antitesteket. A számok biztatók, de a részletek egyelőre váratnak magukra: azt még nem tudni, hogy a Sinopharm két vakcinája közül melyikre vonatkoznak, az elemzést hány emberen és hogyan végezték. Bár szakemberek arra figyelmeztettek, hogy az átláthatóság hiánya növelheti a bizalmatlanságot, a vállalat ezekbe az adatokba csak későbbre ígért betekintést.

– Nem arra törekszünk, hogy a leggyorsabbak vagy a legjobbak legyünk. A tudomány tiszteletben tartása az első számunkra

indokolta nemrégiben Cseng Csung-vej, az oltások fejlesztéséért felelős kínai tisztviselő, miért nem szállnak be a versenyfutásba.

A Sinopharm vakcina hatékonysága sem marad el a versenytársakétól.
Fotó: Reuters

Azért így sem kell teljesen a sötétben tapogatózni. A Sinopharm készítményének klinikai tesztjeit legalább tíz országban, köztük az Egyesült Arab Emirátusokban, Marokkóban, Peruban, Brazíliában, Argentínában végezték. No nem azért, mert Kína félne beadatni vakcináját saját népének, egyszerűen náluk olyan alacsony – napi néhány tucat – az új fertőzések száma, hogy lehetetlen lett volna hatékonyan vizsgálni. Az oltóanyagot becslések szerint már legalább egymillióan megkaphatták, és ugyan Peruban egy gyanús megbetegedés miatt egy időre felfüggesztették a programot, egyébként világszerte legfeljebb egyedi, enyhe mellékhatásokat tapasztaltak.

Az Egyesült Arab Emirátusok december elején a kínai oltóanyag 86 százalékos hatékonyságáról számolt be, azóta Bahreinnel közösen már engedélyezték is a szert. A vizsgálat részleteit ugyanakkor egyelőre Abu-Dzabi sem hozta nyilvánossságra, így azt sem tudni, mi az oka a néhány százalékos eltérésnek.

A Sinopharm vakcinája iránt mindenesetre így is nagy a kereslet, már több tucat ország bejelentkezett, hogy szívesen vásárolna belőle. Hiány aligha lesz, a vállalat jelezte, hogy a következő évben akár egymilliárd dózist is tud gyártani, bár ebből is szükséges az ismétlés a megfelelő védelemhez. Az 1,4 milliárd lakosú Kína ugyan azt tervezi, hogy a februári Holdújévre, amikor a fél ország felkerekedik, ötvenmillió embert olt be, azonban a belső igények kiszolgálása az alacsony esetszám miatt egyelőre nem okoz komoly fejfájást.

Látogató a kínai állam által szervezett, a koronavírus-járványt tematizáló kiállításon egy kulturális központban, amely a járvány elején ideiglenes kórházként mûködött Vuhanban.
Fotó: Roman Pilipej / MTI/EPA/

Az oltóanyag annyiban más a főbb nyugati versenytársakéhoz képest, hogy az inaktivált kórokozók technológiáján alapul. Ennek nagy előnye, hogy már elég kiforrott, jól ismert, továbbá hogy – szemben például a Pfizer/BioNTech fejlesztésével, amelyet mínusz 70 Celsius-fokon kell szállítani és tárolni – ez nem igényel különösebb hűtést.

Kiszivárgott információk szerint az ára sem lesz magasabb versenytársaiénál. És ez csak egy vakcina, miközben már öt kínai készítmény jár a klinikai vizsgálatok utolsó fázisában. Köztük befutó helyen van még a Sinovac fejlesztése, ennek hatékonyságát Brazília rejtélyesen csak „50 százaléknál magasabbra”, Törökország viszont 91,25 százalékosra mérte. A készítményből szerdán be is futott az első hárommillió adagos szállítmány Ankarába, ezen kívül össszesen ötvenmilliót rendeltek.

A török egészségügyi minisztérium által közreadott képen kipakolják a Sinovac Biotech kínai biogyógyszerészeti vállalat új koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagát tartalmazó szállítmányt az ankarai Esenboga repülõtéren. Törökország 50 millió adag vakcinát rendelt a kínai vállalattól.
Fotó: MTI/AP/Török egészségügyi minisztérium

A kínai oltóanyagok iránt Magyarország is érdeklődik. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban arról tájékoztatott, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet szakemberei vizsgálják a kínai oltóanyag dokumentációját, és ha biztonságosnak, használhatónak ítélik a szert, akkor rövid időn belül ebből is jelentős szállítmány érkezhet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.