Sok oltóanyag a kukában végezte az Egyesült Államokban

Néhány nappal azután, hogy az Egyesült Államokban megkezdődött a rizikócsoportokba tartozók beoltása a Pfizer/BioNTech koronavírus elleni oltóanyagával, a kórházi gyógyszerészek abszurd helyzetben találták magukat: miközben amerikaiak százmilliói várnak az immunizálásra, a gyógyszerészek arra kényszerültek, hogy az oltóanyag minden hatodik adagját a szemétbe dobják.

Cseke Dóra
2020. 12. 18. 18:02
New York, 2020. november 18. A Pfizer logója az amerikai gyógyszergyártó cég New York-i székházán 2020. november 9-én. A Pfizer és a német Biontech cég 2020. november 18-án bejelentette, hogy napokon belül sürgõsségi jóváhagyást kér az Egyesült Államok és az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságától az általuk kifejlesztett koronavírus elleni vakcina használatára. A BNT162b2 elnevezésû oltóanyag a klinikai próbák és vizsgálatok eredményei alapján meghaladja a 90 százalékos hatékonyságot. MTI/AP/Bebeto Matthews Fotó: Bebeto Matthews
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A probléma gyökere az oltóanyagot tartalmazó fiola címkézésében rejlik. A gyártó az oltóanyagot olyan ampullákban szállítja ki, amelyekben nem csak egy, hanem – a címkék tanúsága szerint – öt adag vakcinának megfelelő koncentrátum van. Az oltóanyagot beadás előtt még fel kell engedni (az üvegcséket mínusz 70 Celsius-fokon szállítják), majd fel is kell hígítani.

Csakhogy az oltóanyag előkészítése során kiderült, hogy a Pfizer/BioNTech üvegcséi nemcsak a címkén jelölt öt, hanem legalább hat adag oltás előkészítését teszik lehetővé.

A gyártó és az amerikai gyógyszer-engedélyeztetési hivatal (FDA) jóváhagyása nélkül azonban az ampullákban lévő hatodik adag vakcina nem használható fel szimplán orvosi döntés alapján. A maradék oltóanyagot akkor is ki kell dobni, ha annak mennyisége maradéktalanul megfelelne a következő páciens beoltására is. Az oltóközpontoknak azt is figyelembe kell venniük, hogy hiába áll rendelkezésre egy plusz adag a fiolában most, ha nincs garancia arra, hogy 21 nap múlva (az oltás második fázisában) is lesz elegendő adag az első körben a maradék oltóanyaggal beoltott páciensek számára. Russell Findlay, a utahi egyetem kórházának gyógyszerész-vezetője elmondta, hogy a megoldás érdekében a Pfizerhez fordultak útmutatásért, de egyelőre nem kaptak egyértelmű választ.

Az oltóanyag egyhatodának megsemmisítésére kényszerültek az USA több tagállamában is, számolt be az abszurd jelenségről a bostoni Paul Biddinger, a Mass General Brigham kórház orvosigazgatója és a texasi Houston metodista kórházának vezetője, Roberta Schwartz is.

Végül az FDA szerdán jóváhagyta, hogy az egészségügyi szolgáltatók szabadon dönthessenek, így azok akár fel is használhatják az üvegcsékben maradó plusz oltóanyagot. – Tekintettel a közegészségügyi válsághelyzetre, az FDA álláspontja az, hogy a fiolákban található vakcina teljes egészében felhasználható, amennyiben hiánytalanul kiadja az immunizáláshoz szükséges előírt mennyiséget. Ugyanakkor tilos a különböző üvegcsékben megmaradó oltóanyagok összeöntögetése – jelentette be Abigail Capobianco, az FDA szóvivője.

A Pfizer mint gyártó nem foglal állást a kérdésben.

– Minden fiola legalább öt védőoltás elkészítéséhez elegendő oltóanyagot tartalmaz. Az, hogy milyen mennyiség marad a koncentrátumból az üvegben, függ az oltáshoz használt fecskendő és tű típusától is. A Pfizer nem tud ebben a kérdésben javaslatot megfogalmazni, az oltóközpontok forduljanak a nemzeti hatóságukhoz a kérdés eldöntésének érdekében

– javasolta Sharon Castillo, a Pfizer szóvivője.

Macron lábadozik. Emmanuel Macron, a koronavírussal megfertőződött francia köztársasági elnök Versailles-ban, az elnöki rezidenciaként használt vadászkastélyban tartózkodik, itt lesz elkülönítve hét napig. Az államfő állapotáról az Elysée-palota közleményben tájékoztatta a franciákat: az elnök lázas, köhög és gyengének érzi magát, de „home office-ban” dolgozik. Ha a köztársasági elnök állapota romlana és kórházba kerülne, az elnök feladatait és jogköreit – a francia alkotmány 7. cikkelye szerint – a francia szenátus elnöke, Gérard Larcher látja el és gyakorolja. Azonban az elnök helyettese nem írhat ki népszavazást, és a nemzetgyűlést sem oszlathatja fel.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.