Vészhelyzetté nyilvánították a rasszizmust egy amerikai városban

A városvezető ezzel a lépésével más városokhoz csatlakozott. Mindeközben a betiltandó dolgok listája tovább bővült: ezúttal azokkal a szavakkal, amikben a „fekete” szó negatív jelentéssel bír.

Forrás: V4NA HÍRÜGYNÖKSÉG2020. 12. 03. 8:43
A kép csak illusztráció Forrás: PEXELS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közegészségügyi vészhelyzetté nyilvánította egy rendelettel a rasszizmust az amerikai Louisville demokrata polgármestere. Az erről tartott tájékoztatón Greg Fischer elmondta, hogy a rendeletből látszik, milyen szociális, gazdasági, fizikai és mentális egészségügyi hatásai vannak a rasszizmusnak, nem csak a fekete bőrű lakosokra, hanem általánosságban mindenkire. Szerinte – bár Amerikát nem lehet csak úgy megváltoztatni – azt meg lehet mutatni Amerikának, hogy egy város hogyan tudja megváltoztatni saját magát. A polgármester utalt arra is, hogy miken ment át a város, és hogy a tragédiából igyekeznek újjáépíteni magukat.

Ezzel többek között Breonna Taylor esetére utalt Fischer. A fekete bőrű nőt márciusban lőtték le az otthonában rendőrök, miután kivonultak hozzá egy drogos nyomozás miatt, és kopogás nélkül mentek be a lakásba. A nő párja azt hitte a rendőrökre, hogy betolakodók, ezért tüzet nyitott rájuk.

Egy amerikai városban fotózott „black lives matter” poszter.
Fotó: PEXELS

Az ügy tárgyalása szeptemberben volt. Akkor a városban a kirakatok bedeszkázásával, és több szövetségi épület őrzésével készültek a tárgyalások utáni zavargásokra. Végül az esküdtszék a három érintett rendőr közül csak egy ellen emelt vádat indokolatlan veszélyeztetés miatt, mert úgy lőtt a fegyverével, hogy a golyók átmentek a szomszédos lakásba is.

Louisville polgármesteri hivatala egyébként több projektet is bejelentett, amik a közbiztonságra, a családok támogatására és a fekete bőrű emberek munkavállalására vonatkoznak. A kiadott rendelet pedig arra is felszólít, hogy ezentúl minden választáson támogassák a levélszavazást, és hogy kiterjesszék a korai szavazat leadást.

Az American Public Health Association adatai szerint egyébként Louisville-n kívül más városok is vannak, ahol egészségügyi vészhelyzetté nyilvánították a rasszizmust.

A Black Lives Matter mozgalom fényében egyébként a rasszizmussal kapcsolatba hozott bizarr dolgok listája egyre csak bővül. Legutóbb például a Manchesteri Egyetem diákjai álltak elő érdekes követeléssel. A tanulók be akarják tiltani azokat a kifejezéseket, amikben benne van a „fekete” szó, és negatív jelentése van. Ehhez az ötletet egy jelentésből vették, ami a fekete bőrű, ázsiai és etnikai kisebbségekhez tartozó (BAME) embereket érintő problémákkal foglalkozott.

Ebben a jelentésben foglalkoztak azzal, hogy negatív jelentés társul például a blackmail szóhoz, ami zsarolást jelent, illetve a fekete bárány kifejezéshez is. A diákok szerint be kellene tiltani a „fekete” szót, például a kutatási anyagokban és a professzorok által publikált könyvekben is. Az egyetem tanulói szerint ezek a szavak a gyarmati történelemből származnak, éppen ezért is kellene eltörölni őket.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.