A több száz, békésen tárgyaló politikus és más jelenlévők hirtelen megrémültek: a padok és asztalok alá bújtak, miközben a Nemzeti Gárda tisztjei gázálarcokat osztottak ki nekik, és könnygáz bevetésével igyekeztek feloszlatni a tüntető tömeget. A politikusok éppen az elektori szavazatokat hitelesítették, amikor egyszer csak megjelent a tiltakozó tömeg, majd hirtelen üvegcserepek és betört épületajtók borították a padlót – ilyen és ehhez hasonló helyszíni beszámolókról adtak hírt az amerikai sajtóorgánumok azután, hogy négy órán át tartott a washingtoni Capitolium szerdai ostroma.
Ismert volt, hogy erőszakos tüntetésre készülnek
A tüntetők már régóta szervezkedtek
– derült ki az amerikai ProPublica nonprofit szervezet összeállításából.
Sajtóhírek szerint a tüntetők nem rejtették véka alá, hogy már 2020 decemberének első fele óta a demonstráció megszervezésén dolgoznak, a hatóságok azonban nem tették meg a szükséges előkészületeket a Capitoliumban ülésező politikusok zavartalan munkájának biztosításához. A hatóság felkészületlenségét Larry Schaefer nyugdíjas rendőr is kritikával illette.
– Ez nem egy hirtelen jövő tüntetés volt, amely egyszer csak felbukkant. Van egy tervezett, előre ismert demonstráció, amely erőszakká fajulhat és fenyegetést jelent. Miért nem készültek fel, mint ahogy azt a múltban mi is tettük?
– tette fel a kérdést Schaefer, akinek megjegyzésére nem válaszolt az illetékes rendőrség.
Szakértők szerint a rendőrségnek elegendő információja volt ahhoz, hogy megakadályozza a washingtoni tragédiát.
„Arra jutottunk, hogy január 6-án elfoglaljuk a Capitolium épületét”
– írták oldalukra még tavaly, december 23-án az amerikai Stop The Steal nevű mozgalom vezetői, Donald Trump leköszönő amerikai elnök támogatói, akik szerint a demokraták elcsalták a novemberi elnökválasztást.
A szerda esti tüntetésnek a „vad tiltakozás” nevet adták a szervezők az elnök egy korábbi, közösségi oldalára írt bejegyzése nyomán, melyben maga Trump is utalást tett a szerdai eseményekre. A Stop The Steal vezetői arra buzdítottak minden olyan állampolgárt, aki részt kívánt venni a tüntetésen, hogy ne viseljenek maszkokat, valamint hogy hozzanak hálózsákokat és sátrakat magukkal.
Négyen haltak meg
Ashli Babbittként azonosították azt a 35 éves nőt, akit az amerikai rendőrség egyik tisztje nyakon lőtt a washingtoni Capitoliumban történtek során. A nőt még kórházba tudták szállítani, néhány órával később azonban belehalt a sérüléseibe. Az eredetileg a kaliforniai San Diego városa környékéről származó nő – az amerikai légierő veteránja – Trump támogatója volt, és azért utazott az Egyesült Államok másik felébe, hogy megakadályozza, hogy a demokrata Joe Biden legyen az ország következő elnöke. Sajtóhírek szerint Babbitt a közösségi oldalán is közzétett egy bejegyzést, miután törölték a fővárosba tartó repülőjáratát.
„Semmi sem állíthat meg minket”