A várhatónál is rosszabbul sült el a német soros elnökség által levezényelt brüsszeli vakcinabeszerzés, valamint az oltóanyagok elosztása. Míg az Európai Unió tagállamaiba csak nagyon kevés oltóanyag jut el, ha egyáltalán eljut, addig a világ más országai rendkívüli sikereket érnek el a tömeges oltásban.
Az Egyesült Államokban például már több mint négymillió lakost oltottak be, így ott százezer lakosra 1,28 beoltott személy jut.
Az Egyesült Királyságban is jól halad az oltási eljárás, december 27-én már közel jártak az egymillió beoltotthoz, így ott száz lakosra 1,39 olyan személy jut, aki már megkapta a vakcinát. A versenyt messze Izrael vezeti, hisz a közel-keleti országban több mint egymillió személyt oltottak be, így az oltás során már száz lakosra 12,59 beoltott személy jut. De még a törpeállam Bahreinben is 3,57 ennek a számnak az értéke. Miközben Boris Johnson a minap jelentette be, hogy az új év első pár hónapjában több millió lakost fognak tudni beoltani, és Izrael január végére már kétmillió személyt képes beoltani, addig Németországban, ahol a vakcina egyik gyártóvállalata működik, ez az arány mindösszesen 0,29, és Jens Spahn egészségügyi miniszter szerint január végére csak négymillió személyt fognak tudni beoltani.

Fotó: EPA/Markus Schreiber
Magyarországon pedig – ahonnan a vakcinát kifejlesztő személyek származnak – mindösszesen 0,05. Még beszédesebb Belgium, ahol az oltóanyagot gyártják, és ahonnan még adat sem érkezett az oltási eljárással kapcsolatban.
Egyre több kritikus hang akad az unión belül is, akik – látva a brüsszeli bürokrácia és a német soros elnökség inkompetenciáját – felemelték a hangjukat. Ilyen például a német kancellári székre is esélyes bajor kormányfő, Markus Söder, aki a Bild am Sonntagban ment neki a német és a brüsszeli vakcinabeszerzési eljárásnak. Söder szerint az Európai Bizottság elrontotta azt a feladatát, hogy elegendő vakcinát szerezzen be, illetve fogadtasson el a tagállamok számára. Úgy véli ugyanis, hogy az unió beszerzési eljárása nem volt megfelelő.

Fotó: MTI/EPA/Philipp Gülland
Azt is hozzátette:
nehéz bárkinek is elmagyarázni, hogy egy Németországban kifejlesztett, nagyon jó vakcinával miért kezdenek el hamarabb oltani másfelé.
Szavait alátámasztja, hogy a német közreműködésű, de egyébként magyarok által is fejlesztett vakcinát már több hete használták az unión kívül, mikor azt a tagállamoknak végre december közepén elérhetővé tették. Söder szerint a késés azzal okolható, hogy az Európai Bizottság túl bürokratikusan tervezett, túl kevés vakcinát rendeltek azokból, amelyek valóban megfelelőek lennének, és túl sokáig tartottak a tárgyalások az oltóanyag áráról.