Transzneműek is szolgálhatnak majd az amerikai hadseregben

Joe Biden frissen beiktatott amerikai elnök egyik első, fontos dolga volt, hogy törölje elődje, Donald Trump arra vonatkozó tilalmát, amely szerint transznemű személyek nem szolgálhatnak az Egyesült Államok hadseregében.

Mártonffy Attila
2021. 01. 25. 18:18
San Diego-i felvonulás 2017-ben. A rendezvényen külön „alakulattal” képviseltették magukat a transznemű katonák. Fotó: DAVID MAUNG Forrás: EPA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A transznemű katonák szolgálatának tiltásáról szóló irányelvet Donal Trump először 2017 júliusában jelentette be a Twitteren, de már akkor ízekre szedték az LMBTQ-aktivisták mint szörnyű és irracionális doktrínát. A tilalom – egy-két kivételtől eltekintve – főként azokra vonatkozott, akiket nemváltásuk miatti diszfóriával – hangulatzavarral – diagnosztizáltak. Azokat a transzneműeket, akiket lélektanilag nem viselt meg a nemváltás, nem érintette a tilalom, feltéve ha a születési nemüknek megfelelően viselkedtek.

A Fehér Ház korábban nem kommentálta részleteiben a CNN amerikai hírcsatorna értesülését, a sajtótitkár csak annyit mondott, hogy a tilalom feloldása Biden egyik első elnöki intézkedése lesz.

San Diegó-i felvonulás 2017-ben. A rendezvényen külön „alakulattal” képviseltették magukat a transznemű katonák Fotó: EPA/David Maung

Trump a tilalom kihirdetésekor azzal érvelt, hogy a transznemű katonák szétzilálják a csapatszellemet és jelentős orvosi költséggel járnak.

Ugyanakkor már egy, a védelmi minisztérium megbízásából végzett 2016-os tanulmány kimutatta, hogy a transznemű katonák szolgálatba állítása csak minimális következményekkel jár a készültségre és az egészségügyi költségekre vonatkozóan. A tanulmány a hadsereg szolgálatában álló transzneműek számát 1300 és 6600 közé tette. Továbbá megállapította, hogy a nemváltás miatt az általános népesség körében ritka a sebészeti beavatkozás. A hadsereg aktív állományában becslések szerint évente 30–140 új hormonkezelésre lenne szükség, s 25–130 tényleges sebészeti beavatkozásra.

Mindezek költsége évi 2,4–8,4 millió dollárt tenne ki, ami csupán kis hányada a teljes egészségügyi ellátásra költhető összegnek.

Trump 2017-es rendelete annak a védelmi minisztériumi irányelvnek mondott megálljt, amelyet a szaktárca még Barack Obama elnöksége alatt dolgozott ki, s amelynek értelmében a transzneműek nyíltan vállalhatták volna irányultságukat a hadseregben. A CNN nem mulasztja el megjegyezni, hogy a Trump-kormányzat ott gáncsolta az LMBTQ-közösség védelmét, ahol csak tudta, s az elnöknek különösen a transzneműek voltak a begyében. A legtöbb bírálatot az váltotta ki, amikor tavaly vissza akarta vonni Obama rendeletét a transzneműek egyenlő egészségügyi kezeléséről. Egy szövetségi bíró azonban ez megakadályozta, mondván, hogy az ellenkezik a legfelsőbb bíróság az idő tájt kihirdetett döntésével.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.