Trump azt akarta, hogy „találjanak” neki szavazatokat Georgiában

Egy „kiszivárgott” felvétel szerint az amerikai elnök próbált nyomást gyakorolni a választási tisztségviselőre.

MTI
2021. 01. 04. 8:58
2020 U.S. presidential election in Washington D.C.
Donald Trump, hivatalából távozó amerikai elnök és alelnöke, Mike Pence. Már nem áll mögötte. Fotó: Carlos Barria Forrás: REUTERS/Carlos Barria - RC27WJ9FXUI3
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump amerikai elnök telefonon próbált nyomást gyakorolni Georgia állam legfőbb választási tisztségviselőjére, hogy az találjon elegendő szavazatot a novemberi eredmény megfordítása érdekében – derült ki az egyórás beszélgetésről készített hangfelvételből, amelyet elsőként a The Washington Post című napilap tett közzé vasárnap. A sajtó hírei szerint Trump még szombaton hívta fel a szintén republikánus Brad Raffenspergert, aki a georgiai választás lebonyolításáért felelős helyi főhivatalnok.

A The Washington Post azt írta, hogy Trump hízelgett, könyörgött és fenyegetőzött a beszélgetés során, Raffensperger és hivatalának tanácsadója azonban visszautasították állításait, és úgy vélekedtek, hogy az elnök a választás tisztaságával kapcsolatban olyan összeesküvés-elméletekre hivatkozik, amelyeket már többször megcáfoltak.

– Nézzék, én mindössze ennyit szeretnék. Csak találni akarok 11 780 szavazatot, ami eggyel több, mint amennyire szükségünk van. Mert megnyertük az államot

– mondta Trump a lap beszámolója szerint.

A Fehér Ház egyelőre nem reagált, ahogyan Raffensperger irodája sem. Bob Bauer, Joe Biden megválasztott elnök tanácsadója azonban hangsúlyozta: a felvétel jól példázza Trump támadását az amerikai demokrácia ellen. Kamala Harris megválasztott alelnök egy vasárnapi georgiai kampányrendezvényen hatalommal való nyílt visszaélésként írta le a történteket, amelyek szerinte Trump kétségbeesettségét mutatják.

Kamala Harris megválasztott amerikai alelnök beszél egy autós kampányrendezvényen a Georgia állambeli Savannah városban, 2021. január 3-án
Fotó: MTI/AP/Stephen B. Morton

Donald Trump kevéssel több mint tízezer vokssal vesztett a déli Georgiában. Szakértők azonban kiemelték, hogy ezen állam megfordítása sem lenne elegendő a győzelméhez a demokrata párti Joe Biden ellen, aki 306-232 arányban nyerte az országos elektori szavazást.

Eközben közös levelet jelentetett meg tíz volt amerikai védelmi miniszter, ebben óva intettek attól, hogy megpróbálják felhasználni a hadsereget az elnökválasztást övező konfliktusban, az ugyanis veszélyes, törvénytelen és alkotmányellenes területre sodorná az országot. A The Washington Post szerint mindegyik, még életben lévő egykori védelmi miniszter aláírta a levelet, demokrata pártiak és republikánusok egyaránt: Dick Cheney, James Mattis, Leon Panetta, Donald Rumsfeld, William Cohen, Chuck Hagel, Robert Gates, William Perry, Ashton Carter és Mark Esper.

Az eredmények megkérdőjelezésének ideje lejárt: eljött az idő az elektori kollégiumi szavazatok hivatalos megszámlálásának, ahogy azt az alkotmány előírja

– szögezték le.

Mark Esper, Donald Trump korábbi védelmi minisztere
Fotó: Reuters

Trump azt állítja, hogy széles körű csalások történtek, és valójában ő nyerte a novemberi elnökválasztást. Emiatt több helyen is bíróságon támadta meg az eredményt, amelyet azonban jogi úton nem sikerült megváltoztatnia, és az általa vitatott államok választási tisztviselői is azt állítják, hogy nem történt választási csalás, valamint a szövetségi igazságügyi miniszter is úgy nyilatkozott, hogy nem találtak olyan, csalásra utaló bizonyítékot, amely érdemben meg tudná változtatni a voksolás kimenetelét.

Ideje továbblépni?

Közleményt adott ki vasárnap 10 amerikai demokrata és republikánus szenátor, amelyben arra szólítják fel a szövetségi törvényhozást, hogy erősítse meg a novemberi elnökválasztás eredményét, amely szerint a demokrata párti Joe Biden legyőzte a hivatalban lévő republikánus Donald Trumpot. Az elnököt formálisan decemberben választotta meg az úgynevezett elektori kollégium, amelynek tagjai minden államban az ottani győztes alapján adják le voksukat, amit a szövetségi törvényhozás, a Kongresszus két házának együttes ülésen kell jóváhagynia. Ezt a szavazást szerdán tartják. Ha egy állam szavazatai ellen egy szenátor és egy képviselő is kifogást emel, akkor a képviselőház és a szenátus külön-külön vitát folytat és szavaz arról, hogy helyt adjanak-e a kifogásnak. Több republikánus képviselő a héten jelezte, hogy kifogást fognak emelni, és hozzájuk csatlakozott szombaton tucatnyi, szintén republikánus szenátor is, köztük a befolyásos texasi politikus, Ted Cruz. A vasárnap kiadott, kétpárti közleményben, amelyhez négy republikánus szenátor, köztük Mitt Romney egykori elnökjelölt is csatlakozott, a politikusok azt írják, hogy akik a választási eredmény megfordítását szeretnék elérni, azok szembemennek az amerikai nép világosan kinyilvánított akaratával, és egyetlen céljuk, hogy megrendítsék az amerikaiak bizalmát a már eldöntött választás eredményében. Ideje továbblépni – írják a szenátorok közleményükben. Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője a héten arra kérte párttársait, hogy ne emeljenek kifogást a választási eredmény ellen, és más szenátorok is bírálták a választási eredmény ellen voksolni készülő párttársaikat. Ben Sasse nebraskai szenátor megítélése szerint az eredmény megkérdőjelezése árt a pártnak, és árt az országnak is.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.