„Geopolitikai érdekeink és kapcsolataink hosszú távú fejlődése szempontjából lényegtelenek a napi viták és különbözőségek. E stratégiai szövetséget az országok, nem a kormányok alkotják” – írja a Mladá fronta Dnes cseh napilap a visegrádi országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – harminc évvel ezelőtt, 1991. február 15-én visegrádi csoport néven megalakult együttműködéséről. A lap szerint a tömböt nem csupán a külpolitikában elért sikerei alapján kell értékelni, hanem a társadalmi kötelékeket is ki kell emelni.
A V4 a közép-európai identitást képviseli
Krakkóban tárgyalnak ma a harminc éve sikeresen működő visegrádi csoport miniszterelnökei.

Orbán Viktor miniszterelnök ma látogat Krakkóba, ahol részt vesz a V4 kormányfőinek csúcstalálkozóján.
A kerek évforduló kapcsán a Wpolityce lengyel hírportál az együttműködés biztonságpolitikai aspektusát emeli ki, amely Václav Havel akkori csehszlovák elnök sürgetésére jött létre, egy hónappal azután, hogy a végnapjait élő Szovjetunió megpróbálta megdönteni a függetlenségét kikiáltó Litvánia kormányát, s a szovjet csapatok fellépése következtében tizennégy civil vesztette életét. Az akkor még három országból álló, Csehszlovákia kettéválása előtti V3-ak akkor döntöttek a NATO-hoz való csatlakozási folyamat megkezdéséről, ma pedig egy másik biztonságpolitikai jelenség, az illegális bevándorlás elleni közös fellépés az, amelynek köszönhetően a csoport újra fontos tényezőjévé vált az európai politikának – írja a szerző.

– Akkor tudott sikeres lenni a V4, amikor ugyanaz a cél lebegett a tagállamai előtt, ilyen például a közös uniós piac vívmányainak a megőrzése vagy az EU külső határainak a védelme. Az elmúlt harminc évet nézve fontos kiemelni a közép-európai létet és annak megőrzését, a közös történelmi múltból és a közös kulturális gyökerekből fakadó identitás képviseletét Európában, amely a mai napig meghatározza országaink gondolkodását
– mondta a Magyar Nemzetnek Dobrowiecki Péter, az Antall József Tudásközpont kutatási vezetője. – A visegrádi négyek szövetségének köszönhetően a térség harminc év alatt az európai gazdaság motorja és leggyorsabban fejlődő régiója lett. A V4 azonban több mint gazdasági tömörülés. Értékközösség, amelyet szorosan összetart a keresztény kultúra, a nemzeti szuverenitás, a történelem és a hagyományok tisztelete – közölte hétfőn az évforduló kapcsán Varga Judit igazságügyi miniszter is. Az Országgyűlés ugyancsak a hétfői ülésén fogadott el politikai nyilatkozatot, amelyben a képviselők leszögezik: a V4 közösségének ereje tette lehetővé a regionális érdekek védelmét és a nemzetközi elismerést. Németh Zsolt, a külügyi bizottság elnöke kiemelte:
a V4-re értékként tekintenek, amelyet nem áldoznak fel a pártpolitikai csatározások oltárán.
– A V4 mindig is az aktuálpolitikai tényezők hatására fluktuáló együttműködés volt, de az, hogy három évtizede nem szakadt meg ez az együttműködés, azt mutatja, hogy fenntartásában megkérdőjelezhetetlenül érdekelt mind a négy főváros – közölte Dobrowiecki Péter, hangsúlyozva: a visegrádi együttműködés az elsődleges céljainak – a NATO- és EU-csatlakozás – elérését követően hol aktívabban, hol visszafogottabban, de folyamatos jelleggel megmaradt külpolitikai tényezőként Európában; ez egy olyan siker, amely elismerést érdemel.
A regionális együttműködések szintjén mindenki elismeri a visegrádi csoport fontosságát
– hangsúlyozta a szakértő.
Ilyen, a V4-ekhez is köthető regionális együttműködés a Három tenger kezdeményezés is, amely a Balti-tengertől az Adriai-tengerig húzódó közlekedési és energetikai összeköttetést hivatott fejleszteni a közép-európai országok között. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter éppen a múlt héten jelentette be, hogy húszmillió euróval Magyarország is csatlakozott a kezdeményezés alapjához. A magyar eredményekre kitérve beszámolt arról, hogy Magyarország gázkapcsolatokat épít ki Szlovákiával és Romániával, valamint Szlovéniával is tervez hasonló együttműködést.
Őősszel befejeződik a Via Carpatia autópálya 230 kilométeres szakaszának építése Magyarországon. Megtették továbbá az első lépéseket a visegrádi országok fővárosai közötti nagy sebességű vasút kiépítésére.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Trump beváltotta az ígéretét
Bukta a támogatást az állam, amely nem tett eleget az elnöki rendeletnek.

Dömötör Csaba: A Tisza szavazatokkal bizonyította hűségét a Manfred Weber-féle nagykoalíciónak
A brüsszeli nagykoalíció még nagyobb összegekkel támogatná a liberális aktivistacsoportokat.

László András: Az ICC egyenlőségjelet tett az elkövetők és az áldozatok közé
Ezért lép ki Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróságól.

Elözönlötte az olasz sajtót Netanjahu budapesti látogatásának híre
Komoly reakciókat váltott ki olasz baloldali politikusokból és a média munkatársaiból, hogy Orbán Viktor fogadja Izrael miniszterelnökét.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Még idén megnyílhat a Biodóm a Fővárosi Állatkertben

Lőw Zsolt nyilatkozata után most a felesége a téma Németországban

Szoboszlai komoly kritikát kapott, ez most kevés volt

Csak három napig tart a román csoda: Magyarország hamarosan visszaelőzi Romániát – megmutatjuk, hogyan

Kislány szelleme, tátogó gyerekarc és homályos alak a lépcsőn: Hátborzongató, amit Kálmán és barátai lefotóztak a lakatlan magyar kastélyban

Otthagyta Zelenszkijt, és most borította a bilit Kuleba: „Trumpnak nincs szüksége Ukrajnára. Ez ilyen egyszerű”

Kiderült Magyar Péter hatalmas titka, Kunhalmi Ágnes nem tudta tartani a száját

Muskátli kiültetése a tél után: ha így csinálod, nyáron ontani fogja a virágokat

Orbán Viktor így fogadta az izraeli miniszterelnököt

Les előzte meg a Liverpool gólját – hogyhogy megadták?

Elfogyott az oroszok türelme, lebuktatták Ukrajnát

Arne Slot brutálisan őszinte volt a Szoboszlai Dominiket is érintő kérdésben
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Trump beváltotta az ígéretét
Bukta a támogatást az állam, amely nem tett eleget az elnöki rendeletnek.

Dömötör Csaba: A Tisza szavazatokkal bizonyította hűségét a Manfred Weber-féle nagykoalíciónak
A brüsszeli nagykoalíció még nagyobb összegekkel támogatná a liberális aktivistacsoportokat.

László András: Az ICC egyenlőségjelet tett az elkövetők és az áldozatok közé
Ezért lép ki Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróságól.

Elözönlötte az olasz sajtót Netanjahu budapesti látogatásának híre
Komoly reakciókat váltott ki olasz baloldali politikusokból és a média munkatársaiból, hogy Orbán Viktor fogadja Izrael miniszterelnökét.