Az ENSZ BT egyelőre határozatképtelen Mianmar ügyében

A testület az utóbbi években több alkalommal is lebénult Kína és az USA feszültté vált viszonya miatt.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 02. 02. 20:16
VIN MJINT; Min Aung Hlaing; AUNG SZAN SZ KJI
Najpjido, 2021. február 02. Katonák harcjármûvel zárják el a parlament felé vezetõ utat Najpjidóban 2021. február 2-án. A mianmari hadsereg 2021. február 1-jén, az új parlament elsõ ülésnapján, katonai hatalomátvételt hajtott végre, és egy éven át tartó szükségállapotot hirdetett azt követõen, hogy választási csalásra hivatkozva õrizetbe vette a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji államtanácsost, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) párt vezetõjét, és Vin Mjintet, az ország elnökét. A hatalmat Min Aung Hlaing, a hadsereg fõparancsnoka vette át. A 2020. november 8-i választásokon az NLD 396 helyet szerzett a 476 fõs parlamentben, míg a hadsereg támogatását élvezõ Szövetségi Szolidaritás és Fejlõdés Pártja (USDP) mindössze 33 mandátumot kapott. MTI/EPA/Maung Longlan Fotó: Maung Longlan
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem sikerült a mianmari katonai hatalomátvétel ügyében egységes álláspontot kialakítani az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) keddi ülésén Kína és Oroszország ellenállása miatt. A zárt ajtók mögött tartott ülésen a vétójoggal rendelkező két ország képviselői a többi között arra hivatkoztak, hogy egyelőre nem kaptak megfelelő utasításokat Moszkvából, illetve Pekingből. Nyugati diplomaták ezt a konszenzus létrejöttét megelőzni, de legalábbis késleltetni hivatott manőverként értékelték. Oroszország és Kína a múltban ismételten azt az álláspontot hangoztatta, hogy a testületnek nem feladata beavatkozni az egyes államok belügyeibe. A Nagy-Britannia által előkészített és beterjesztett állásfoglalás a DPA német hírügynökség információi szerint elítéli a mianmari katonai puccsot, egyben pedig felszólítja a hatalomra került hadsereget a délkelet-ázsiai ország törvényeinek és az emberi jogoknak a tiszteletben tartására. A dokumentum egyben követeli az őrizetbe vett több tucat politikus szabadon engedését is. Az ENSZ BT az utóbbi években több alkalommal is lebénult nem utolsó sorban Kína és az Egyesült Államok egyre feszültebbé váló viszonya miatt.

A mianmari hadsereg hétfőn, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, és letartóztatta a délkelet-ázsiai ország demokratikusan megválasztott vezetőjét, Aung Szan Szú Kjít. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a katonaság feltételezett választási csalásokkal kapcsolatos panaszaira.

Az államcsínyt követően a kormányból eltávolítottak 24 minisztert és helyettes tárcavezetőt, helyükre pedig 11 új minisztert neveztek ki. A kabinet aktív és volt tábornokokból, valamint Thein Szeinnek, Mianmar előző elnökének, a hadsereg egykori tábornokának tanácsadóiból áll. A fegyveres erők közölték, hogy szabad és tisztességes választást tartanak, és átadják a hatalmat a győztes pártnak. A választások időpontját nem határozták meg, és hétfőn egy évig tartó szükségállapotot hirdettek ki.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.