Drámai a helyzet Portugáliában, nemzetközi segítséget kérnek

Napok óta egyre rémisztőbb járványügyi adatok érkeznek Portugáliából, mostanra pedig az is nyilvánvalóvá vált, hogy a tízmilliós dél-európai ország nem tud egyedül megküzdeni a járvánnyal. Hiába vezettek be rendkívül szigorú korlátozásokat, a kórházak az összeomlás szélére kerültek, ezért Németország és Ausztria is segítő kezet nyújt Lisszabonnak a járványkezeléshez.

2021. 02. 02. 16:51
Mentőautók kígyózó sora a lisszaboni Santa Maria Kórház előtt Forrás: Patricia de Melo Moreira/AFP via Getty Images
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyik országban sem ütött vissza olyan tragikusan a járványügyi korlátozásoknak a karácsony miatti átmeneti enyhítése, mint Portugáliában: a dél-európai ország egészségügyi ellátórendszere az összeomlás szélére sodródott, ezért szerdától a német hadsereg (Bundeswehr) is bekapcsolódik a koronavírus elleni védekezésbe.

Berlin közlése szerint a hadsereg katonaorvosokból, ápolókból és higiéniai szakértőkből álló gyorsbevetési egészségügyi egysége mellett felszereléseket, többek között ötven lélegeztetőgépet, 150 terápiás ágyat és 150 infúzióadagoló készüléket is küldenek az uniós társállamba.

Az országban csak januárban 306 838 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, ami az összes eddig feljegyzett beteg 42,6 százaléka, és 5576 halálesetet jegyeztek fel, ami az eddigi halálos áldozatok 44,6 százaléka. Helyszíni beszámolók szerint jól érzékelteti a helyzet súlyosságát, hogy a lisszaboni kórházak előtt hosszú sorokban állnak a betegekkel érkező mentőautók arra várva, hogy felszabaduljon egy-egy üres ágy.

Betegeket szállító mentőautók várják, hogy bejussanak a lisszaboni Santa Maria Kórház intenzív osztályára Fotó: MTI/EPA/LUSA/Mario Cruz

Az ország százezer főre vetítve 820,7 új esetet jelentett egy hét alatt, ami jelenleg a legrosszabb adat a világon, magasan meghaladva az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok lesújtó adatait is.

 

Szakértők szerint a súlyos helyzet – a szakemberhiányon túl – elsősorban annak köszönhető, hogy az országban teljesen elszabadult koronavírus a korábbiaknál jóval fertőzőképesebb, először Nagy-Britanniában azonosított B.1.1.7 jelzésű változata. A vírusmutáció okozta rendkívüli károk miatt most egyre inkább attól tartanak Lisszabonban, hogy megjelenhet az országban a koronavírus tavaly júliusban azonosított brazil változata is. Brazília egyébként rendkívül szoros gazdasági és kulturális kapcsolatban áll Portugáliával, a kormány ezért úgy döntött, január 29-től február 14-ig felfüggesztik a beutazást a dél-amerikai országból.

A német védelmi minisztérium közlése szerint a műveletben egyelőre a Bundeswehr 26 tagja vesz részt, a csapat tagjait pedig várhatóan három hét után váltják majd le. Mindannyian megkapták a SARS-Cov–2 elleni oltás első adagját.

Ausztria szintén tudatta, hogy segít Portugáliának a járvány elleni védekezésben. Sebastian Kurz osztrák kancellár telefonon egyeztetett António Costa kormányfővel, akit az európai szolidaritás jegyében biztosított a támogatásáról. Kurz vasárnapi bejelentése szerint Bécs az intenzív ellátásra szoruló betegeket tervezi befogadni a dél-európai országból.

Mindeközben hétfőn megkezdődött az oltási kampány második fázisa, de bírálatokat váltott ki az a döntés, amely szerint az elsőbbséget élvező csoportokba belevették a politikusokat is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.