Évek múlva lehet csak román oltásgyártás

Florin Cîțu miniszterelnök szavaiban kételkednek a román egészségügyi szakemberek.

Florin Cîţu, az új román miniszterelnök. Forrás: Facebook / Florin Cîtu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kételkednek a román egészségügyi szakemberek abban, hogy a bukaresti Cantacuzino Intézet készen áll a koronavírus elleni oltás gyártására. Florin Cîțu miniszterelnök szombaton közölte: igennel felelt az Európai Bizottságnak a vakcinagyártáshoz szükséges romániai kapacitást firtató kérdésére.

A Cantacuzino Intézet igazgatója ugyanakkor hazardírozásnak nevezte a gyors vakcinagyártással kapcsolatos kijelentéseket. Florin Oancea szerint maximum véleményezéssel tudnak támogatni egy ilyen folyamatot a jól felkészült szakembereik. A Cantacuzino Intézet 2010 óta egyébként egyetlen adag influenza elleni oltást sem állított elő, miután a gyártási és forgalmazási engedélyét visszavonták szabálytalanságok miatt. Az intézetet a védelmi minisztérium 2017-ben vette át az egészségügyi tárcától, akkor az új működtetők azt ígérték, európai szinten is fontos vakcinagyártó tényezővé alakítják a Cantacuzinót. Dragoș Damian, a Romániai Gyógyszergyártók Szövetségének elnöke szerint az intézmény akkor pályázhatna most arra, hogy a Covid-vakcina egyik gyártója legyen, ha komoly befektetéssel elindították volna azt a modernizációs folyamatot, amelyet nem lehet megspórolni.

– Ez a terv jelen pillanatban kivitelezhetetlen

– fogalmazott Damian. Az erdélyi Transindex portál által idézett szakember nyomatékosította: a gyógyszerek és oltások gyártása összetett és időigényes feladat, a minőség-ellenőrzésnek is számos szakasza van. – Ha a gyártás több szakaszával járó technológiatranszferről beszélünk, amelyre a gyártótól kap engedélyt Románia, akkor is háromtól öt évig terjedő időtartamról lenne szó, ismerve a romániai körülményeket – állította Dragoș Damian.

Radu Țincu, a bukaresti sürgősségi kórház főorvosa elmondta, bár az 1921-ben alapított Cantacuzino Intézet nagy hagyományokkal rendelkezik, ami a különböző oltóanyagok gyártását illeti, és évtizedekkel ezelőtt európai hírneve volt, az elmúlt harminc év alulfinanszírozottságának, az orvosi kutatóintézetek ellehetetlenítésének következtében az ilyen központokba nem lehet életet lehelni egyik napról a másikra. A szakember éppen ezért úgy látja,

az intézet nagyon messze áll attól, hogy az oltóanyagok közül bármelyiket is legyártsa.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.