Orosz sajtó: Most bezzeg nem kritizálják a magyar kormányt

Az elmúlt napok történései után már nehéz számonkérni Magyarországtól azt, hogy tárgyalásokat folytatott az oroszokkal a vakcinabeszerzéssel kapcsolatban, sőt az európai hírekben lehetetlenné vált az orosz vakcina figyelmen kívül hagyása és igazságtalan kritizálása – olvasható az oroszországi sajtóban. A The Sun ezzel párhuzamosan Angela Merkel „megalázkodásáról” ír ugyanebben a témában – írja a V4NA Hírügynökség.

Forrás: V4NA Hírügynökség2021. 02. 06. 13:50
A bolíviai külügyminisztérium által közreadott kép Bolíviába szállítandó, orosz fejlesztésû Szputnyik V vakcinával teli ládákról Moszkvában 2021. január 27-én. A hatezer adag oltóanyag elsõ szállítmánya már elhagyta az orosz fõvárost, és Buenos Aires érintésével január 28-án érkezik Bolíviába. MTI/EPA/Bolíviai külügyminisztérium Fotó: Bolíviai külügyminisztérium
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt időszakban az Európai Unió vakcinaellátási problémákkal volt kénytelen szembesülni a Pfizer–BioNTech és az AstraZeneca termékeit illetően. A szállítás és a gyártás egyaránt akadozik, és ez gyorsan felülírta Brüsszel kezdetben optimista oltási terveit.

Január 22-én kétmillió adag koronavírus elleni vakcinát vásárolt Magyarország Oroszországtól, miután Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Moszkvában tárgyalást folytatott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. Szijjártó akkor az orosz Rbc.ru portálnak adott interjúban megerősítette, hogy országa készen áll az orosz vakcina használatára, miután oltóanyag-beszerzési problémák merültek fel az Európai Unióban.

A magyar kormányt ekkor még erőteljesen kritizálták és felelőtlenséggel vádolták az orosz vakcinabeszerzéshez vezető tárgyalások miatt más EU-s tagállamok és a magyarországi ellenzéki pártok egyaránt. Mára azonban a Szputnyik V iránt egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik az Európai Unió más országaiban is.

Az orosz sajtóban felidézik, hogy a Szputnyik V-vel kapcsolatban korábban igazságtalan és méltatlan kritikákkal kellett szembesülniük. Igor Malcev, az RT orosz nyelven publikáló szerzője szerint volt egy időszak, amikor minden, magát civilizáltnak nevező európai a nagy népszerűségnek örvendő Pfizer–BioNTech oltóanyagát várta, miközben szerintük a „mosatlan üstökben kotyvasztott, idő előtt alkalmazásba vont orosz vakcina nem más volt, mint Putyin kínos propagandája és hamisítványa”.

Egy ideje a kormányoknak nyilvánvalóvá vált, hogy nem a lezárások jelentik a megoldást. „Az oroszok ezt hamarabb felismerték, mint mások – írta a szerző, felidézve, hogy évszázados alapokon álló vakcina-előállítási hagyományokra támaszkodtak a Szputnyik V fejlesztésének megkezdésekor. – Mégsem kaptunk mást, csak gúnyt és sértéseket” – utalt az orosz vakcinával kapcsolatos külföldi kritikákra.

Amikor február 2-án a Szputnyik V 91 százalékos hatékonyságáról (ez az egyik legmagasabb hatékonysági ráta az oltóanyagok között) írtak a The Lancetben, akkor már nehéz lett volna számon kérni Magyarországtól azt, hogy tárgyalásokat folytatott az oroszokkal a vakcinabeszerzéssel kapcsolatban, sőt az európai sajtóban lehetetlenné vált az orosz vakcina figyelmen kívül hagyása és igazságtalan kritizálása – írja Malcev.

A The Sun arról ír, hogy úgy tűnik: az oltóanyag-patthelyzet Európában arra kényszeríti Angela Merkel német kancellárt, hogy együttműködjön Moszkvával az oltások beszerzése érdekében, és ez drámai változást jelent Németország Kremlhez való hozzáállásában.

A „megalázott Merkelnek” orosz Covid-vakcinát kell kérnie az uniós fiaskó után – fogalmaz a szerző. Merkel ugyanis elismerte – írja –, hogy Németországnak meg kell kötnie az Oroszországgal a Szputnyik V szállítására vonatkozó megállapodást, miközben ő maga korábban nyíltan kételyeit fejezte ki az orosz oltóanyag biztonságosságával kapcsolatban.

Merkel az ARD német tévécsatornának már akként nyilatkozott: Jó adatok vannake az orosz oltóanyagról.

A The Sun azt is felidézi, hogy a cikk megjelenésekor a kontinensen csak Magyarország és Szerbia szerződött az orosz oltóanyag-fejlesztőkkel. Miután azonban publikálták a klinikai vizsgálatokról szóló legújabb, kedvező adatokat, más országok, köztük Németország is követhetik a példájukat – erről már a Politico számolt be.

Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytatott pénteki tárgyalásait követő sajtóértekezleten egyebek mellett arról beszélt: reményei szerint az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyja az orosz Szputnyik V vakcinát. Úgy fogalmazott: az orosz vakcina megjelenése jó hír az emberiségnek, mert új eszközt jelent a világjárvány elleni harchoz. Lavrov megerősítette, hogy immár több európai ország érdeklődést mutatott az orosz oltóanyag iránt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.