Elnapolták a George Floyd halálát okozó rendőr elleni pert

A George Floyd meggyilkolásával vádolt rendőrtiszt bírósági perének apropóján visszatértek a Black Lives Matter-tüntetők Minneapolis utcáira, a helyi bíróság azonban végül a tárgyalás elnapolása mellett döntött. A színesbőrűek ellen irányuló rendőri brutalitás szimbolikus ügyévé vált rendőrper esküdtszékének kiválasztása így előreláthatóan csak kedden veszi kezdetét.

2021. 03. 08. 18:48
Minneapolis, 2021. március 8. Az afroamerikai George Floyd emlékének tiszteletére felvonuló tüntetõk Minneapolisban 2021. március 7-én, egy nappal a Floyd halálát okozó rendõr, Derek Chauvin elleni per kezdete elõtt. A rasszizmus és a rendõri erõszak elleni tüntetéshullámot váltott ki 2020-ban George Floyd halála, aki egy brutális rendõri intézkedésben vesztette életét május 25-én Minneapolisban. MTI/AP/Star Tribune/Jerry Holt Fotó: Jerry Holt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amerika történelmének egyik legfontosabb rendőrpereként kezeli a sajtó azt a tárgyalássorozatot, amelyben másodfokú gyilkosság és másodfokú emberölés vádjával kell szembenéznie az őrizetbevétel közben George Floyd halálát okozó rendőrnek, Derek Chauvinnak. A fekete férfi tavaly május 25-én a minnesotai Minneapolisban bekövetkezett halála az Egyesült Államok nagyvárosaira és a nyugati világra kiterjedő rasszizmusellenes tüntetéshullámot indított el, amelynek az élére a 2013-ban létrejött Black Lives Matter (BLM) állt.

A tárgyalásoknak hivatalosan ma kellett volna kezdődniük, a bíróság azonban az elhalasztás mellett döntött – tudatta a Reuters hírügynökség. Ezzel az esküdtszék kiválasztási folyamatának kezdete csúszott el – legalább – egy nappal, az ügyben illetékes bíró pedig a késleltetést azzal indokolta, hogy a fellebbviteli bíróság döntésére vár, amelynek értelmében akár egy új vádpontban vonhatják felelősségre Chauvint: a fellebbviteli bíróság halált okozó testi sértésről szándékos emberölésre változtattatná a vádat, az ugyanakkor nem valószínű, hogy ez a döntés keddig megszületik.

Ebben az esetben a rendőrtiszt akár 25 évnyi letöltendő börtönbüntetést is kaphat.

A The New York Times című amerikai lap közben azt írta: az első kihívás, amellyel a gyilkossági pert levezényelő minneapolisi bíróságnak szembe kell néznie, az egy 12 fős, pártatlan esküdtszék felállítása, amelynek kapcsán végül úgy döntöttek, legalább egy nappal elhalasztják a kiválasztási folyamatot.

Más sajtóorgánumok szerint egyébként ez akár három hétig is eltarthat, mivel az ügyészek és a védőügyvédek egyaránt igyekeznek kiszűrni a valamelyik oldal felé esetlegesen elfogult embereket.

A potenciális jelölteknek első körben egy 14 oldalas kérdőívet kell kitölteniük, amelyben egyebek mellett olyan kérdésekre kell válaszolniuk, hogy megnézték-e azt az egész világot bejárt videót, amelynek tanúsága szerint a vádlott – fehér bőrű – rendőr 8 perc 46 másodpercen át térdelt a fegyvertelen George Floyd nyakán, miközben a fekete férfi azt ismételgeti a rendőrnek, hogy nem kap levegőt, de az egyenruhás nem engedett. Emellett a kérdőív kitér a jelöltek iskolai végzettségére, esetleges harcművészeti ismereteikre, kedvenc podcastjeikre, végül pedig egy esszében össze kell foglalniuk minden olyan információt, amit George Floyd halálával kapcsolatban hallottak, illetve fontosnak tartottak.

A tárgyalás kezdete előtt egyébként a BLM-tüntetők is visszatértek az utcákra: Minneapolisban már szombat óta kisebb megmozdulások vannak a bíróság épülete előtt, tüntetők egy csoportja pedig még Tim Walz kormányzó házát is felkereste.

Az afroamerikai George Floyd emlékének tiszteletére felvonuló tüntetõk Minneapolisban 2021. március 8-án, a Floyd halálát okozó rendõr, Derek Chauvin elleni per kezdetének napján. MTI/AP/Jim Mone

A CBS hírtelevízió portálja azt írta: a tárgyalás várhatóan április közepéig vagy végéig eltarthat, amennyiben azonban Chauvint bűnösnek találják, az ítélethirdetésre majd egy későbbi időpontban kerül sor, a rendőrtisztnek pedig joga lesz fellebbezni az ítélet ellen.

Az egymillió dolláros óvadék fejében szabadlábon védekező rendőr egyébként nem ismeri el bűnösségét. Ahhoz, hogy Chauvint a másodfokú gyilkosság vádjában bűnösnek találják, az ügyészeknek minden kétséget kizáróan bizonyítaniuk kell, hogy a rendőrtiszt okozta az egyébként a videofelvételek tanúsága szerint zavart állapotban lévő Floyd halálát, azt ugyanakkor nem kell bizonyítaniuk, hogy Chauvin mindezt szándékosan tette. Ahhoz, hogy a másodfokú emberölés vádjában is elmarasztaló ítélet szülessen a rendőrrel szemben, az ügyészeknek minden kétséget kizáróan bizonyítaniuk kell, hogy Chauvin „vétkes gondatlanságból” okozta Floyd halálát, vagyis a férfi nyakán való térdepeléssel észszerűtlen kockázatot vállalt, és tudatosan kockáztatta a halál vagy a súlyos károkozás lehetőségét.

A George Floyd igazoltatásában részt vevő másik három rendőrt, J. Alexander Kuenget, Thomas Lanet és Tou Thaót bűnpártolással vádolják, az ő tárgyalásukra augusztus 23-án kerül sor.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.