– Nagy a valószínűsége annak, hogy a kormány meg fog bukni, ám az előre hozott választás egyik koalíciós pártnak sem áll az érdekében.

A béketörekvések ellen lobbizik Berlin
A német külügyminiszter az amerikai tárgyalásokat kritizálta.
– Nagy a valószínűsége annak, hogy a kormány meg fog bukni, ám az előre hozott választás egyik koalíciós pártnak sem áll az érdekében.
Ráadásul a jelenlegi erőviszonyok közepette nehezen képzelhető el, hogy mely pártok alkothatnának egy alternatív kormányzati többséget – mondta lapunk megkeresésére Juraj Marušiak szlovák politikai elemző az elmúlt hetek szlovákiai belpolitikai válságával kapcsolatban.
Igor Matovič miniszterelnök, a legnagyobb kormánypárt, a jobbközép Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) vezetője vasárnap – hivatalba lépésének első évfordulóján – jelentette be, hogy hajlandó lemondani posztjáról, amennyiben a munkájával elégedetlen koalíciós partnerek hasonló lépésre szánják el magukat. Név szerint Richard Sulík gazdasági minisztert, a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) vezetőjét és Mária Kolíková igazságügyi minisztert, az Emberekért nevű liberális párt politikusát is említette. A SaS és az Emberekért múlt héten szólította fel távozásra a kormányfőt, azt állítva, hogy Matovič kaotikusan és megegyezéseket be nem tartva kormányoz. – Nem értette meg, hogy a koalíciós válság oka ő maga – közölte a miniszterelnökre hivatkozva a SaS.
Richard Sulík hétfő délután bejelentette, lemond miniszteri posztjáról,
ezzel teljesíti Matovič követelését, de cserébe elvárja a kormányfő lemondását is. Ha pedig szerdáig nem történik meg a kormányátalakítás, akkor a többi miniszterük is lemond.
A koalícióban keletkezett feszültséget a kezdetektől fogva elsősorban a járványkezeléssel kapcsolatos nézeteltérések gerjesztették: heves viták alakultak ki a korlátozó intézkedésekről, az országos koronavírus-tesztelésről, legutóbb pedig az váltotta ki a SaS és az Emberekért haragját, hogy a kormányfő saját hatáskörben döntött úgy, hogy Szlovákia vásárol az orosz Szputnyik V-vakcinából. – A szervezettség, a felkészültség és a politikai vezetés a járvány kezelése szempontjából nem volt teljesen ideális.
Az egyes szaktárcák gyakran olyan intézkedéseket hoztak, amelyek nem mindig voltak összhangban más minisztériumok törekvéseivel
– mondta Grigorij Mesežnikov politológus az Új Szó felvidéki magyar lapnak. Juraj Marušiak szerint egyes vezetők személyes ambíciói, illetve Matovič konfrontatív természete is hozzájárult ahhoz, hogy feszültség keletkezett a koalíción belül, az egyre növekvő lakossági bizalmatlanság pedig lökést adott a kisebbik koalíciós pártoknak, hogy a belső ellenzék szerepében tetszelegjenek.
A járvánnyal kapcsolatos, egymásnak ellentmondó kormányzati üzenetek sem növelték az embereknek a pozsonyi kabinetbe vetett bizalmát, Szlovákia ráadásul a járvány egyik legnehezebb periódusát próbálja átvészelni, a kórházak leterheltsége miatt az EU-hoz fordult segítségért. E bizalmatlanság a felmérésekből is visszatükröződik. A Median vállalat hétvégén közzétett kutatása szerint
a lakosság mindössze 14 százaléka gondolja úgy, hogy Matovič kormányfőnek kellene maradnia.
Pártja, az OLaNO 11,3 százalékos támogatottságnak örvend, noha az egy évvel ezelőtti választásokon még 25 százalékos eredményt ért el. A SaS a szavazatok 10,3 százalékát szerezné meg, ha most lennének a választások, az Emberekért be sem jutna a parlamentbe, a negyedik koalíciós társ, a jobboldali Család vagyunk is épphogy átlépné a bejutáshoz szükséges küszöböt. A népszerűségi listát a Peter Pellegrini előző kormányfő által alapított Hang – Szociáldemokrácia vezeti 21,4 százalékkal.
– Pellegrinire sokan úgy emlékeznek, mint pragmatikus, konfliktuskerülő vezetőre. Matovičhoz képest az a kép alakult ki róla, hogy sikeresen lépett fel a járvány első hullámával szemben – mondja Juraj Marušiak. A Szlovák Tudományos Akadémia Politikatudományi Intézetének elemzője ugyanakkor úgy véli,
a jelenlegi koalíció tagjai a kormány megbuktatásával nem akarnak felelősök lenni Pellegrini visszatéréséért.
A 2010–12 között hivatalban lévő, Iveta Radičová vezette jobbközép kormánykoalíció megbukását is Richard Sulík pártja idézte elő egy másik válság, az európai pénzügyi krízis közepette, amikor képviselői nem szavazták meg a Görögországnak nyújtandó uniós pénzügyi mentőcsomagot. Az előre hozott választások következtében nyolc év szociáldemokrata kormányzás következett.
A 150 tagú parlamentben jelenleg 93 fős többséggel rendelkező kormánykoalíció akkor is megőrizné többségét, ha a három kisebb kormánypárt bármelyike kilépne a koalícióból, két párt kilépése esetén azonban már elveszítené azt. A ma7 felvidéki magyar hírportál elemzése szerint
Igor Matovič vasárnap tett kijelentése azt sejteti, hogy az elmúlt napokban sikerült biztosítania a parlamenti többséget a SaS és az Emberekért őt elutasító képviselői nélkül is.
– Egyáltalán nem biztos, hogy a SaS minden parlamenti képviselője azonosulni fog Sulík újabb kormányrobbantási kísérletével, és nem választja inkább a politikailag (is) kifizetődőbb parlamenti többséget – írják.
A német külügyminiszter az amerikai tárgyalásokat kritizálta.
A CDU terve növelheti az időskori szegénységet.
A legfelsőbb vezető szerint a nyugati provokáció nem maradhat válasz nélkül.
A kulturális és innovációs miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy Brüsszel Ursula von der Leyen, Manfred Weber vezetésével Ukrajna gyorsított uniós felvételét akarja elérni
Újra a Dunába ugrott Szabó Bálint – videó
Zaklatási botrány női tornában: aki hibázott az edzésen, annak vetkőznie kellett!
Straub Dezső és szerelme kapcsolatukról meséltek, nagy napra készülnek
„Aki balhézni akar, az maradjon” + videó
Ha hiányzik szervezetedből ez a vitamin, félő, hogy megemelkedik a vérnyomásod
Felfedezték a világ talán legnagyobb aranykészletét: akkora mennyiség, hogy nem is akarják elhinni
Botrány Magyar Péter körmendi fórumán: a Tisza Párt elnöke szerint a szólásszabadság csak neki jár, a kritikusai hallgassanak
Király-kupa: Real Madrid–Real Sociedad visszavágó
Haaland miatt a Manchester City az éjjel közleményt adott ki, nagy a baj + videó
Putyin titkos DNS-e, ebben a betegségben szenved az orosz elnök
Fucsovics Márton példátlan sikere a Djokovics-verő ellen + videó
Trump történelmi jelentőségű döntést hozott
A német külügyminiszter az amerikai tárgyalásokat kritizálta.
A CDU terve növelheti az időskori szegénységet.
A legfelsőbb vezető szerint a nyugati provokáció nem maradhat válasz nélkül.
A kulturális és innovációs miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy Brüsszel Ursula von der Leyen, Manfred Weber vezetésével Ukrajna gyorsított uniós felvételét akarja elérni
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.