Nem javul a helyzet: Európa-szerte szigorodnak a korlátozások

Míg a vírusmutációk Európa-szerte egyre gyorsabban terjednek, a korlátozások feloldása lassul a kontinens országaiban. A legtöbb európai állam a járványkitörés kezdete óta látott legszigorúbb intézkedéseket vezette be, hogy csillapítsa a kórházakra nehezedő nyomást, és megállítsa a fertőzöttek számának növekedését.

2021. 03. 04. 17:11
null
Nizza, 2021. február 27. Védõmaszkos férfi sétál a teljesen elnéptelenedett parti sétányon Nizzában 2021. február 27-én. A városban a koronavírus-járvány megfékezése miatt két hétre kijárási tilalmat rendeltek el este hattól reggel hatig. MTI/AP/Daniel Cole Fotó: Daniel Cole
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anglia

Angliában január 4-e óta tart a teljes zárlat, amely olyan szigorú szabályokra épül, mint a lakhelyelhagyási tilalom és a távolléti oktatás

– ez utóbbi azt jelenti, hogy az összes oktatási intézmény bezárta a kapuit az év elején, beleértve az általános iskolákat is. Január óta zárva tartanak továbbá a nem létfontosságú üzletek és az olyan szolgáltatások is, mint például a fodrászat vagy a szépségszalon.

Anglia járványügyi korlátozásainak feloldására március 8-tól kezdve négy lépésben kerülne sor – ám kizárólag akkor, ha az előfeltételek ezt lehetővé teszik. A teljes nyitásra csupán június 21-től lehet számítani, amikorra már semmilyen jogi korlátozás nem lenne érvényben. A négy szakaszból álló, „óvatos” kormányzati tervről Boris Johnson brit kormányfő elmondta: egyenes út a szabadság felé, ahonnan megeshet, hogy vissza kell fordulni.

Boris Johnson brit miniszterelnök tanulókkal beszél az angliai Accrington egyik iskolájában 2021. február 25-én. Angliában a nyitási terv első lépéseként, március 8-án megindulhat a tanítás az összes iskolában. MTI/AP/AFP pool/Anthony Devlin

Franciaország

A francia kormány helyi szintű szigorításokat helyezett kilátásba húsz olyan megyére, ahol a százezer lakosra jutó fertőzöttek száma meghaladja a kétszázötvenet a fertőzőbb variánsok terjedése miatt.

Az érintett húsz megyében pár napja meg is kezdődtek az egyeztetések egy olyan hétvégi karantén bevezetéséről, amilyen már érvényben van a francia Riviéra hatvankét tengerparti településén és az északi Dunkerque-ben is. A hétvégi lakhelyelhagyási tilalom így Párizs, Lyon és Marseille városára is kiterjedne.

Védőmaszkos nő sétál egy elnéptelenedett utcán Nizzában 2021. február 27-én. A városban a koronavírus-járvány megfékezése miatt két hétre kijárási tilalmat rendeltek el este hattól reggel hatig.
MTI/AP/Daniel Cole

Több európai szomszédjával ellentétben Franciaország nem vezetett be újabb teljes zárlatot, azt remélve, hogy a december 15-e óta érvényben lévő délután hat órától reggel hat óráig tartó éjszakai kijárási tilalom elegendő lesz a pandémia megfékezésére.

– Minden erőnkkel törekednünk kell arra, hogy elkerüljük az újabb országos zárlatot, ám egyáltalán nem biztos, hogy ez lehetséges

– figyelmeztetett Gabriel Attal kormányszóvivő, hozzátéve: a kormány nem fog hezitálni, hogy elrendelje a teljes zárlatot, ha szükség lesz rá.

Németország

Angela Merkel német kancellár szerda este, a tartományi vezetőkkel folytatott több mint kilenc órás megbeszélés után bejelentette:

a kormány három héttel, azaz március 28-ig meghosszabbítja a járványügyi korlátozásokat.

Németországban december 16.-a óta tart a koronavírus második hulláma miatt elrendelt teljes zárlat, amelynek során folyamatosan zárva tartanak a nem alapvető fontosságú üzletek és a szolgáltatások is.

Kötelező maszkviselésre felszólító plakát Bréma belvárosában 2021. március 4-én.
MTI/EPA/Focke Strangmann

A két hónap teljes elszigeteltség a gyerekeket is érintette, akik azonban hétfőn visszamehettek a bölcsődékbe, az óvodákba és az általános iskolákba Németország tíz tartományában – ám a korai lépést nem mindenki tartja jó ötletnek, hiszen a koronavírus újabb variánsai söpörnek végig az országon.

Ausztria

– A napi új megbetegedések növekvő száma nem teszi lehetővé a sokak által várt széles körű nyitásokat

– magyarázta Sebastian Kurz osztrák kancellár hétfőn. Szinte az egész országban, így a fővárosban is húsvétig maradnak zárva a vendéglátóhelyek és a szabadidős létesítmények.

Sebastian Kurz osztrák kancellár sajtóértekezletre érkezik a bécsi kancellári hivatalban a koronavírus-járvány idején, 2021. március 1-jén.
MTI/AP/Ronald Zak

Bár a hat hétig tartó teljes zárlat február elején véget ért – vagyis újra kinyitottak a nem alapvető szükségleti cikkeket árusító üzletek, a fodrászatok és a kozmetikusok –, nemrég az eddigieknél szigorúbb járványügyi intézkedések léptek életbe: kötelezővé tették a hatékonyabb FFP2-es maszkok viselését, a kétméteres védőtávolság betartatását, a korábbi 10 négyzetméterrel szemben minden vevőre 20 négyzetméter terület biztosítását, a testi kontaktust igénylő szolgáltatások esetében kötelező negatív teszteredmény felmutatását, és szigorodtak a beutazási korlátozások is.

Szlovákia

Szlovákiában a következő napokban tovább szigorítják a koronavírus-járvány terjedése miatt bevezetett intézkedéseket.

A járványhelyzet az elmúlt hetekben egyre súlyosabbá vált, és az összeomlás szélére sodródott az ország egészségügyi rendszere.

A kórházak egyre inkább súlyos orvos- és nővérhiánnyal küzdenek, ezért Pozsony nemrég segítséget kért az európai uniós országoktól.

A szigorítások között szerepel, hogy március 8-tól kötelező lesz az FFP2-es kategóriájú maszk viselése a tömegközlekedési eszközökön és az üzletekben, március 15-től pedig minden zárt területen. Ha az újabb korlátozások három hét alatt nem hozzák meg a várt eredményt, és nem javul a helyzet, Szlovákiában bevezetik a teljes lezárást.

Csehország

Jelenleg több mint 8100 személyt kezelnek koronavírussal a cseh kórházakban, ami a járvány tavaly márciusi kitörése óta új csúcsot jelent.

A vírusmutációk terjedését, illetve az egyre kritikusabbá váló helyzetet a cseh kormány az eddigi legszigorúbb járványügyi korlátozásokkal igyekszik megoldani.

Csehországban február 15-től kezdve kötelező az FFP2-es védőmaszk vagy egyszerre két sebészi maszk viselése az egészségügyi intézményekben, a tömegközlekedési eszközökön, valamint a bevásárlóközpontokban.
MTI/EPA/Martin Divisek

Hétfőtől kezdve három hétre betiltották a lakosság szabad mozgását, teljesen bezárták az iskolákat, az óvodákat és a nem alapvető fontosságú üzleteket is.

Az elfogadott szigorítások értelmében lakott területen mindenhol kötelező a maszkviselés, az utcán és a munkahelyen is. Múlt hét óta ráadásul már Csehországban is kötelező az FFP2 típusú vagy a hasonló védelmet nyújtó maszkok viselete a közösségi helyeken.

Lengyelország

Az északkelet-lengyelországi Varmia-Mazúriai vajdaság még sosem tapasztalt ennyire súlyos helyzetet a pandémia alatt.

– Lavinaként özönlenek az új betegek, miközben kezdünk kifogyni az ágyakból

– mondta el Łukasz Grabarczyk, lengyel orvos, aki attól tart, hogy a régió az ország harmadik hullámának epicentrumává válik.

A lengyel kormány a múlt héten korlátozásokat vezetett be a területen, vagyis visszavonta a nemrég elrendelt enyhítéseket, amelyek közé tartozik a mozik, a színházak és a szállodák újranyitása az országban. Adam Niedzielski lengyel egészségügyi miniszter elmondta, hogy a harmadik hullám várhatóan március végén vagy április elején tetőzik majd Lengyelországban, így a lazításokat a járványügyi helyzettől függően bármikor érvényteleníthetik az ország többi részén is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.