Bejelentette lemondási szándékát Arlene Foster, Észak-Írország első minisztere.

Moszkva egén vadászrepülők, az utcán tankok + videó
Kijev támadásba lendült. Drónokkal csaptak le Zelenszkijék.
Bejelentette lemondási szándékát Arlene Foster, Észak-Írország első minisztere.
Várhatóan május 28-án távozik a belfasti koalíciós kormány nagyobbik pártja, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) éléről, június végén pedig lemond a Sinn Féinnel együtt alakított észak-írországi egységkormány éléről is. Fostert 2015 decemberében választották a DUP vezetőjévé, 2016 januárjában pedig Észak-Írország első miniszterévé.
Az eset előzménye, hogy a DUP kedden bizalmatlansági kezdeményezést indított a vezetője ellen, amelyet a frakció hetvenöt százaléka támogatott.
A koronahű észak-írországi politikai párt köreiben hosszú ideje érzékelhető az egyre mélyülő elégedetlenség vezetőjük, Foster tevékenységével szemben, amelynek része volt az északír abortusztörvény módosítása és az ír nyelvtörvény végrehajtásának támogatása, ám lépésükhöz a végső löketet az északír protokoll körüli feszültség adta.
Pár hete évek óta nem tapasztalt zavargások törtek ki Észak-Írország britpárti protestáns radikális csoportjainak körében, amelyek úgy érzik, hogy a brexitmegállapodás elszakítja őket az Egyesült Királyság többi részétől.
A brexithez csatolt észak-írországi protokoll ugyanis nem az Ír-szigeten belül, hanem Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi része között, az Ír-tengeren alakított ki vámhatárt. Erre azért volt szükség, hogy ne kelljen visszaállítani a fizikai határzárat az EU-t Nagy-Britanniával együtt elhagyó Észak-Írország és az Európai Unióban maradó Írország között.
A DUP tagjai lemondásra szólították fel vezetőjüket, azzal indokolva a döntést, hogy komoly nyugtalanság gyötri őket a párt és az ország állapota miatt.
Az alkalmatlan vezetés következtében mi, a párt tagjai is szavazóbázisunk indulatával szembesültünk
– írják a DUP-képviselők a levelükben.
– Észak-Írország és az unionisták jövőjét nem a megosztottságban kell keresni – közölte Foster, hozzátéve, hogy élete legnagyobb kiváltsága volt az északíreket szolgálni.
– A vezetők történetei időről időre változnak, és most egy ilyen idő érkezett el – tette hozzá.
Bár az északírek körüli brexitkáosz még mindig nem csillapodott, az Európai Parlament szerdán elsöprő többséggel jóváhagyta az Egyesült Királyság és az Európai Unió közti kereskedelmi megállapodást. Az EP-képviselők közül hatszázhatvanan támogatták a brexitmegállapodást, öten szavaztak ellene, harmincketten pedig tartózkodtak a voksolástól.
– Az EU továbbra is konstruktívan együttműködik majd az Egyesült Királysággal mint fontos barátjával és partnerével – üdvözölte a szavazás eredményét Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.
Nem mindenki ennyire elégedett azonban a megállapodással. Guy Verhofstadt liberális belga EP-képviselő mindkét fél oldaláról hibának nevezte az egyezményt, és kifejezte véleményét, miszerint eljön majd az idő, amikor a britek újból be akarnak lépni az EU-ba.
A felek között 2020. december 24-én jött létre a megállapodás, amely a kvóták és vámok nélküli szabadkereskedelem mellett a halászatra, az energiaügyekre, a biztonsági kérdésekre és a tisztességes versenyre vonatkozó szabályokat tartalmazza. Mivel azonban a január elsejétől bevezetett adminisztratív teendők – az áruellenőrzés és a terjedelmes papírmunka – jelentősen hátráltatják a kétoldalú kereskedelmet, április 30-ig türelmi időt szabtak ki, hogy a vállalkozóknak legyen idejük alkalmazkodni az új feltételekhez. Közel sem biztos ugyanakkor, hogy az egyezmény véglegesítése csillapítja a brit kilépés negatív következményeit. A megállapodás év eleji hatályba lépése óta a kereskedelem jelentősen visszaesett:
az Egyesült Királyságból az EU-ba tartó import majdnem ötven százalékkal, a Brit-sziget felé irányuló uniós export pedig húsz százalékkal csökkent az év első két hónapja során.
Kijev támadásba lendült. Drónokkal csaptak le Zelenszkijék.
Május 6-án jelentik be a szigorú korlátozásról szóló javaslatot.
Feszült figyelem övezi a két elnök lehetséges találkozóját, ott eldőlhet Ukrajna sorsa is.
A per kimenetele precedensértékű lehet.
Tuja a kertekben: miért száradnak ki, és meg lehet-e őket menteni?
A Liverpool futballistája bejelentette, elhagyja a csapatot
Hányas házszám alatt élsz? Ezt üzeni otthonod titkos energiájáról
Sok kicsi túl sokra megy: két országban is búcsúznak az euróérméktől - ki kerekít Európában?
Orosz Barbi egy hét alatt kétszer szakított, Szabó Ádám kórházba került és közben meglopták a TV2-t – Heti Top5
Jön a hidegfront és a vihar, visszatér a fagy
Hiába Szoboszlai hibája, nem ő lett a bűnbak az angolok szemében
Verstappennek bemutatott Norris a futam közben – videó
Trump bejelentést tett a Putyinnal való találkozójáról
Hamiltont is bűnösnek találták, de a Red Bull veszített a legtöbbet
Cirkusz a Ferrarinál: Hamilton a csapatot kritizálta és nem kér elnézést
Tényleg iszonyatosan ideges a Vasas edzője, Pintér Attila
Kijev támadásba lendült. Drónokkal csaptak le Zelenszkijék.
Május 6-án jelentik be a szigorú korlátozásról szóló javaslatot.
Feszült figyelem övezi a két elnök lehetséges találkozóját, ott eldőlhet Ukrajna sorsa is.
A per kimenetele precedensértékű lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.