Felfokozott hangulatban Moszkva és a Nyugat

Az Egyesült Államok és az Európai Unió szembenállása Oroszországgal a tetőpontra ért: Csehország szombaton váratlanul tizennyolc orosz diplomata kiutasításáról döntött, akiket az orosz külső hírszerzés (SzVR) és a Felderítő Főcsoportfőnökség (GRU) munkatársaiként azonosították be a hatóságok. Néhány napja Washington az újabb bejelentett szankciók mellett tíz orosz követségi munkatársat utasított ki, és csütörtökön ugyanezt tette Lengyelország is három orosz diplomatával. A feszültség legfőbb forrása az orosz haderő március óta tartó átcsoportosítása az ukrán határokhoz: kijevi források szerint jelenleg összesen mintegy nyolcvanezer fős katonai kontingens van harckészültségben az orosz oldalon, ami már európai háborúval is fenyeget. Az orosz lépéseknek ugyanakkor nemzetközi, ukrajnai és belpolitikai okai is vannak, amelyek a 2014 óta tartó konfliktus megújítását eredményezték.

Bendarzsevszkij Anton
2021. 04. 19. 5:50
Ukrán haderő felkészülés közben, 2021. Áprilisában. Forrás: Ukrajna Védelmi Minisztériuma, Facebook
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombaton az orosz hatóságok őrizetbe vették Ukrajna szentpétervári konzulját: a vád szerint Alekszandr Szoszonyuk titkos információkat próbált szerezni az orosz nemzetbiztonság adatbázisaiból. Ezzel az Oroszország és Ukrajna, valamint Nyugat-Európa között tartó eszkaláció tovább folytatódott.

Orosz haditechnika vonulása a Krími hídon, március 31-én

A tavaly július óta tartó, törékeny békének Kelet-Ukrajnában vége: az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) legfrissebb, pénteki jelentése szerint a felek egyetlen nap alatt 1591 alkalommal sértették meg a tűzszüneti megállapodást a donyecki régióban, és 51 alkalommal a luhanszkiban. A 2014 óta tartó konfliktusnak az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) becslései szerint eddig több mint tizenháromezer halottja van.

A konfliktus újabb, látszólag hirtelen jött megújulásának és Oroszország katonai mozgósításának több oka van. A dolog részben összefügg az ukrán belpolitikával: 2019-ben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hatalomra kerülésével mindkét fél bizakodó volt. Zelenszkij abban bízott, hogy bizonyos engedmények révén – de a vörösvonalak átlépése nélkül – sikerül egyezségre jutnia Moszkvával. A Kreml úgy gondolta, hogy Zelenszkij tapasztalatlansága és békülési szándéka miatt el tudják fogadtatni az ukránokkal a saját feltételeiket. Két évvel később láthatjuk, egyik elvárás sem volt valós:

a minszki egyezmények megvalósítása zsákutcába futott, a békülékeny hangnemet pedig mindkét oldalon hónapok óta agresszív retorika váltotta fel.

Márciusban Zelenszkij ráadásul három népszerű oroszbarát ukrán televíziós csatornát záratott be, amit még az elődje, Petro Porosenko sem merte megtenni.

Ukrán haderő felkészülés közben, 2021 áprilisában Fotó: Ukrajna Védelmi Minisztériuma, Facebook

Van egy orosz belpolitikai olvasata is: az országban ősszel parlamenti választások lesznek, amelyekre az egy éve tartó Covid–19-járvány, a romló gazdasági körülmények és Alekszej Navalnij ellenzéki politikus bebörtönzése mind negatív hatást gyakorol. Egy ilyen külpolitikai akció – határozott kiállás az orosz érdekek mellett – eltereli a lakosság figyelmét és növeli a kormány népszerűségi mutatóit. Idetartozik a szakadárok irányítása alatt álló kelet-ukrajnai régiókban tapasztalható helyzet is – 2019 óta Oroszország előszeretettel osztogatja az orosz állampolgárságot az ott élőknek. Becslések szerint ez már legalább négyszázezer embert, az ottani lakosság tíz százalékát jelenti.

Ők részben szavazók, részben pedig azok, akiket a hivatalos narratíva szerint meg kell védeni, ha a Kreml esetleg az orosz „békefenntartók” beküldéséről döntene.

Nem segít Ukrajna helyzetén a nemzetközi környezet sem: Joe Biden amerikai elnök januári beiktatása óta eszkalációra törekszik Moszkvával (összhangban a belpolitikai elvárásokkal és a saját választási ígéreteivel). Egy hónapja Biden a nemzetközi diplomáciában egészen példátlan módon gyilkosnak nevezte az orosz elnököt, és csütörtökön három hónap alatt már a második Oroszországgal szembeni szankciós csomagról hozott döntést. Ezek után Vlagyimir Putyin orosz elnöknek emelnie kell a téteket, és meg kell mutatnia, hogy a saját befolyási zónájának tekintett régióban továbbra is Moszkva irányít. Ilyen felfűtött hangulatban a helyzetnek vannak komoly biztonsági kockázatai, de a nyílt katonai szembenállásban szerencsére valójában egyik fél sem érdekelt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.